Ilustrācija - Pixabay
Reklāma

Svētdien, 16. jūlijā, 76 gadu vecumā mirusi britu dziedātāja un aktrise Džeina Birkina, kura iemantoja slavu Francijā, ziņo CNN filiāle BFMTV.

Birkina gandrīz sešas desmitgades pavadīja slavas gaismā savā mītnes zemē, uz kuru viņa pārcēlās tikai 20 gadu vecumā un nezināja franču valodu. Viņa tika mīļi dēvēta par Francijas mīļāko anglieti.

Birkinas slavas uzplaukums sākās neilgi pēc ierašanās Parīzē, kad viņa iemīlējās franču aktierī un dziedātājā Seržā Geinsbūrā.

Reklāma

Abi ātri vien kļuva par plašas sabiedrības apbrīnas objektu, turklāt Geinsbūrs bija gandrīz 20 gadus vecāks par Birkinu.

Pāris bieži sadarbojās profesionālajā jomā, neaizmirstami iemūžinādamies kopīgā dziesmā “Je t’aime… moi non plus”, kas bija dvēselisks duets, kurš atklātā teksta dēļ dziesma tika aizliegta vairākās valstīs.

“Tāpēc, ka viņa iemiesoja brīvību, tāpēc, ka viņa dziedāja skaistākos vārdus mūsu valodā, Džeina Birkina bija Francijas ikona,” neilgi pēc tam, kad parādījās ziņas par viņas nāvi, tviterī rakstīja prezidents Emanuels Makrons.

Lai gan attiecības ar Geinsbūru padarīja Birkinu plaši pazīstamu, Birkina ātri vien kļuva par patstāvīgu zvaigzni un modes zvaigzni Francijā, lai gan bija Lielbritānijas pilsone.

Viņa iedvesmojusi franču luksusa nama Hermes slaveno Birkin somu.

“Mamma pārstāv ļoti izteiktu parīziešu stilu, kas ir smieklīgi, jo viņa tāda nav,” 2017. gadā CNN sacīja viņas meita.

Birkinas nāves cēlonis vēl nav zināms, taču pēdējos gados viņas veselība bija slikta, un 2021. gadā viņa pārcieta insultu.

Viņas dalība dokumentālās filmas “Džeina pēc Šarlotes”, kas stāsta par Birkinas attiecībām ar meitu Šarloti, pirmizrādē bija viena no pēdējām zvaigznes publiskajām uzstāšanās reizēm pirms viņas nāves.

Birkinu pārdzīvoja meita Luija un aktrise Šarlote Geinsbūra, viņas meita ar Seržu. Vēl viena meita, Keita Barija, nomira 2013. gadā 46 gadu vecumā.
Franču kino mīlule

Džeina Birkina dzimusi 1946. gadā Londonā. Viņa 1965. gadā apprecējās ar leģendāro britu komponistu Džonu Bariju, tomēr šī savienība nebija ilgstoša. Birkina teica, ka tā bija “patiešām nožēlojama laulība”, un drīz pēc tam abi izšķīrās.

1968. gadā Birkina devās uz Parīzi, lai strādātu pie filmas “Slogan”, kur viņa iepazinās ar Geinsbūru. Geinsbūrs uzrakstīja Birkinai dziesmu “Je t’aime… moi non plus”, un tajā pašā gadā šī dziesma kļuva par starptautisku hitu.

Birkina kļuva par franču kino iemīļotu aktrisi, filmējoties vairāk nekā 70 filmās un strādājot ar dažiem no Francijas visatzītākajiem režisoriem, tostarp Žanu Luku Godāru, Agnesi Vardu un Bertrēnu Tavernjē. Viņa filmējusies tādās ievērojamās filmās kā Blow Up (1966), La Piscine (1969) un Death on the Nile (1978).

Birkina bija pieprasīta aktrise Francijas labākajiem režisoriem.

Geinsbūra un Birkinas vētrainās attiecības beidzās 1981. gadā, taču pēc šķiršanās abi saglabāja labus attiecības un turpināja sadarboties mākslinieciskos projektos.

Birkina 1985. gadā saņēma savu pirmo “Cēzara” nomināciju, kas ir “Oskara” balvas franču ekvivalents, par lomu filmā “La Pirate” franču režisora Žaka Doijona režijā, ar kuru viņai vēlāk piedzima meita.

Viņai izdevās arī veidot ražīgu karjeru mūzikas pasaulē, izdodot vairākus ierakstus franču valodā. Viņas jaunākais albums “Oh! Pardon tu dormais”, kas tika izdots 2020. gadā, pievērsās vienai no lielākajām viņas dzīves traģēdijām – viņas pirmās meitas Keitas nāvei.Birkin soma

Lai gan Birkina turpināja dziedāt, guva panākumus kā aktrise un daudzus gadus joprojām bija ārkārtīgi veiksmīga modele, tieši viņas līdzdalība Birkinas somas – viena no modes noturīgākajiem un ikoniskākajiem aksesuāriem – radīšanā padarīja viņu par tādu vārdu, kāds viņa ir šodien.

Intervijā CNN galvenajai starptautiskajai raidījumu vadītājai Kristiānai Amanpūrai 2020. gada februārī Birkina stāstīja, kā nejauša satikšanās lidmašīnas Air France reisā uz Londonu, sēžot blakus Žanam Luī Dimā, toreizējam Hermes priekšsēdētājam, iedvesmoja radīt tik ļoti pieprasīto somu, kas nes viņas vārdu.

Kad no viņas lielizmēra Kelly somas – agrākā dizaina franču luksusa zīmola somas, ko popularizēja Greisa Kellija, – izbira priekšmeti, Birkina pastāstīja Amanpūrai, ka viņa ierosinājusi Dimā jaunu dizainu.

“Es teicu, kāpēc tu neizgatavotu somu, kas būtu četras reizes lielāka par Kelly, kuru varētu vienkārši atstāt atvērtu,” viņa atcerējās, pirms uzzīmēja skici uz vemšanas maisiņa lidmašīnas sēdekļa atzveltnē.

Dimā turēja vārdu, un 1984. gadā pasaulē nāca Birkin soma. Viena no pasaulē atzītākajām un iekārojamākajām somām līdz pat šai dienai, reti modeļi izsolēs maksā simtiem tūkstošu dolāru, un, kā raksta britu Vogue, gandrīz 40 gadus pēc to parādīšanās tirgū pieprasījums pēc šī stila somām joprojām “pārsniedz piedāvājumu” veikalos.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Aizsaulē aizgājusi kino un mūzikas leģenda

Aizsaulē aizgājis talantīgs, bet atkarību mākts Holivudas aktieris

Mūžībā aizgājusi izcilā aktrise Regīna Razuma

Sēru vēsts: mūžībā negaidīti devusies leģendārā Lilita Ozoliņa

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu