Ilustrācija - Pixabay
Reklāma

Neiedomājieties sava fiasko briesmīgās sekas, citādi jūs nevēlēsieties uzņemties neierastu darbu.

Pieņemsim, ka jums ir jātiekas ar klientu un jāiesniedz viņam sava ideja. Tas ir aizraujoši, jo viņš vai viņa var jums atteikt vai kritizēt jūs sejā. Daudz vieglāk ir piezvanīt pa tālruni vai pat nosūtīt e-pastu, jo risks gūt negatīvas emocijas ir daudz mazāks. Jūs saprotat, ka ir vieglāk kādu pārliecināt klātienē, bet jūs joprojām pakļaujaties bailēm no neveiksmes.
Kā tas izpaužas

Šis kognitīvais izkropļojums izraisa izvairīšanos no riska. Tas izpaužas kā spēcīga trauksme, negatīvas domas un nevēlēšanās rīkoties. Iespējamā neveiksme šķiet pārāk sāpīga, un jūs baidāties no tās vairāk, nekā nepieciešams.

Reklāma

Bailes no neveiksmes ietekmē pat mērķus, ko sev izvirzāt, un stratēģijas, ko izmantojat, lai tos sasniegtu.

Tie, kuri ir vairāk pakļauti šim kognitīvajam izkropļojumam, vairāk domā par zaudējumu novēršanu nekā par ieguvumu gūšanu. Piemēram, kavējaties darbā tikai tāpēc, lai neizskatītos neefektīvi un nezaudētu savu vietu. Doma par iespējamu atlaišanu no darba ir tik biedējoša, ka cilvēks ir gatavs palikt vēlu tikai izlikšanās dēļ. Pat tad, ja patiesībā nav iemesla satraukumam.

Baiļu no neveiksmes dēļ jūs izvairāties no situācijām, kurās jūs kaut kādā veidā tiksiet tiesāts un vērtēts. Teiksim, tikšanās ar svarīgu klientu, kurā jums ir jāpārdod viņam jūsu produkts.

Dažkārt cilvēki pat apzināti rada šķēršļus savā ceļā, lai vainu par neveiksmi varētu novelt uz tiem.

Piemēram, zvanīt klientam pusdienas laikā, kad viņš, visticamāk, nav sasniedzams. Šādā gadījumā neveiksmi var saistīt ar to, ka ar šo personu nav bijis iespējams sazināties.

Ilgtermiņā bailes no neveiksmes izraisa fiziskas un garīgas veselības problēmas. Tie, kuri ir ļoti uzņēmīgi pret šo parādību, bieži cieš no emocionālā izsīkuma. Viņi lēnāk apgūst un atceras informāciju. Viņi ir neapmierinātāki ar savu dzīvi, pastāvīgi izjūt nemieru un bezcerību.Kas izskaidro šo izkropļojumu

Lielākajai daļai cilvēku panākumi un neveiksmes ir tieši saistīti ar pašvērtējumu. “Ja man neizdodas, tas nozīmē, ka es neesmu nekas labs, es neesmu nekā vērts. Es neesmu pietiekami gudrs vai talantīgs, lai sasniegtu savu mērķi. Mani uzskatīs par neveiksminieku, ar mani negribēs strādāt. Man būs jākaunas par sevi.”

Šādas domas neatklāj neko citu kā vien bailes.

Sociālie psihologi Timotijs Vilsons un Daniels Gilberts to skaidro ar fokusēšanos – tieksmi pārvērtēt viena iespējamā notikuma ietekmi uz mūsu emocionālo stāvokli. Domājot par neveiksmes sekām, mēs piešķiram pārāk lielu nozīmi centrālajam notikumam (neveiksmei). To darot, mēs aizmirstam par prieku, ko sagādā nākamais projekts, un par vienkāršām ikdienas lietām, kas mums sagādā prieku. Neveiksmes draudi pilnībā aizņem mūsu uzmanību.

To darot, mēs aizmirstam, ka mums ir psiholoģiskā imūnsistēma. Tā aizsargā mūs no lietām, kas apdraud mūsu garīgo veselību – stresu, depresiju, negatīvām emocijām. Bailes no neveiksmes liek mums nenovērtēt tās un savu noturību. Mēs nespējam iedomāties, ka neveiksmes varētu pārveidot un no tām gūt noderīgu mācību.

Kā neiekrist lamatās

Ņemiet to vērā, pieņemot lēmumus. Neiesaistieties neapdomīgos un riskantos pasākumos, bet arī neatsakieties no iespējām tikai baiļu dēļ.

Meklējiet līdzsvaru starp risku un piesardzību.

Lai to samazinātu, sāciet darīt lietas, kas jūs biedē. Kamēr jūs par to tikai domājat, jūsu amigdala ir ļoti aktīva. Šī smadzeņu zona ir iesaistīta emociju veidošanā. Taču, kad ķeraties pie darba, aktivizējas prefrontālā garoza – smadzeņu daļa, kas atbild par lēmumu pieņemšanu un citiem sarežģītiem domāšanas procesiem. Tajā pašā laikā amigdalas aktivitāte samazinās, un uzdevums vairs nešķiet tik biedējošs.
Attīsti jaunas prasmes un iemācies justies pārliecinātāks par savām spējām. Meklējiet atbalstu un izmantojiet citu cilvēku pieredzi. Un neaizmirstiet, ka cilvēki parasti nožēlo nevis to, ko iesākuši un kas nav izdevies, bet to, ko viņi pat nav mēģinājuši darīt.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Zilā krāsa: ko tā nozīmē astroloģijā, psiholoģijā, ezoterikā?

Ģimenes terapija – tā ir šķiršanās. 10 niknas psihologa Labkovska atziņas par attiecībām

Izvēlies krāsu un uzzini savu PSIHOLOĢISKO dzimumu!

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu