Foto - SIA Arheoloģiskā izpēte. Ekrānuzņēmums no Facebook
Reklāma

Veicot arheoloģisko priekšizpēti plānotajai jauna skatu torņa būvniecībai Zilākalnā, arheologi atraduši sešus cilvēku apbedījumus, kas saistāmi ar 16.-17. gadsimta kapsētu.

Kauli tiks nodoti tālākai antropoloģiskai izpētei, vēsta www.valmierasnovads.lv.Reklāma

Kauli pēc attīrīšanas un dokumentēšanas tiks nodoti antropologam, kas izpētīs apglabāto cilvēku vecumu, dzimumu, garumu, patoloģijas un zobu sistēmas. Pēc tam Valmieras novada pašvaldība organizēs kaulu pārapbedīšanu pašvaldības kapsētā.
Pie apbedījumiem atrasta arī viena maza bronzas sakta, citas saglabājušās apbedīto personīgās mantas pagaidām nav atrastas.

Arheoloģiskās priekšizpētes darbus uzsāka 18.oktobrī. Vispirms laukumu virskārta tika noņemta ar traktortehniku. Atsedzoties arheoloģiskām liecībām, tālāk arheologi darbojas ar rokām, saudzīgi atrok, attīra un dokumentē katru atradumu. Plānots, ka izpēte uz vietas notiks līdz pat novembra vidum, izrakumu vietas ir norobežotas.

Sākotnēji bija paredzēts atsegt trīs pārbaudes laukumu, bet šobrīd tiek vērtēta nepieciešamība izpētes laukumus paplašināt.

Jau informējām, ka Valmieras novada pašvaldība, īstenojot Kohēzijas fonda projektu Nr. 5.4.3.2/22/A/006 Antropogēnās slodzes samazināšana un kompleksu apsaimniekošanas pasākumu īstenošana dabas liegumā “Zilaiskalns”, uzsākusi arheoloģisko izpēti Dabas liegumā un svētvietā “Zilaiskalns”.

Projekts paredz demontēt esošo ugunsnovērošanas torni un uzbūvēt publiski pieejamu skatu torni.

Plānota arī teritorijas labiekārtošana antropogēnās slodzes mazināšanai un veselības maršruta izveide, kā arī dabas liegumā esošo ceļu, taku un stāvlaukuma segumu sakārtošana.

Projekta ietvaros plānoti arī biotopu aizsardzības un kvalitātes uzlabošanas pasākumi – nogāžu un gravu mežu un boreālo mežu saglabāšanai.

1998. gadā Zilamkalnam piešķirts valsts nozīmes arheoloģijas pieminekļa statuss “Zilaiskalns ar Upurakmeni – kulta vieta un viduslaiku kapsēta”, savukārt 2006. gadā ar Kocēnu pagasta domes lēmumu kalnam tika piešķirts vietējās Svētvietas statuss. Arī kapsētas pastāvēšana šajā vietā ir zināma jau kopš 19. gadsimta.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu