Reklāma

Mazliet zemāk redzamo kāršu kavu var pamatoti saukt par klasisku ne tikai tāpēc, ka to ir redzējis teju katrs bijušās Padomju Savienības iedzīvotājs. Spēļu kārtis vai pat pasjansa kārtis ar attēlotām figūrām cilvēkiem bijušajās PSRS valstīs ir daudz tuvākas, nekā mēs varam to iedomāties.

Piemēram, Šveices, Francijas vai Vācijas kāršu kava ārēji diezgan stipri atšķiras, un pašlaik visdrīzāk ir sastopamas parastas zīmētas kārtis. Taču šī kava, kas padomju laikā bija gandrīz katrā mājā, ir noformēta kā “Krievu stils”. Un kārtīm attēlotās personas un kāršu figūru kostīmi nav nejauši. Kādi tad personāži attēloti uz šīm kārtīm?

Acīm pierastie karaļi, dāmas un kalpi – tie ir cilvēki, kas pastāvēja reālajā dzīvē.

kartis1

Reklāma

Patiesībā uz kārtīm attēloti karaliskās ģimenes locekļi, kuri reiz sapulcējās uz balli-maskarādi. Tā bija viena no pēdējām greznajām ballēm – drīz vien, pēc Oktobra revolūcijas, Krievijas impērija sabruka, taču atmiņas par svinībām lūk, kādā brīnumainā veidā saglabājās!

Imperatoru balle notika 1903.gadā Santkpēterburgā, bet dress-kods bija 17.gadsimts. Ievērojamas personas bija tērpušās greznos stilizētos kostīmos, bet fotogrāfi to visu iemūžināja. Kāršu attēli precīzi atkārto viesu tēlus.

Jāmin, ka ballē pulcējās 390 viesu un viņi bija ģērbti kā visu kāršu mastu galminieki, bajāri un muižnieces, musketieri un pilsētnieces, vojevodas un zemnieces – tērpos, kādus valkāja laikā pirms Pētera I valdīšanas. Kostīmu skices izstrādāja mākslinieks Sergejs Solomko, bet tērpus izgatavoja labākie Krievijas impērijas šuvēji.

Visinteresantākais, ka kāršu kavu “Krievu stils” saistībā ar Romanovu nama 300.gadadienu nodrukāja un izlaida Aleksandrovskas manufaktūrā. Pēc revolūcijas to slēdza, bet nedaudz vēlāk fabrika atkal atsāka darbību un turpināja izlaist kārtis pēc pirmsrevolūcijas skicēm. Vēlāk kavu ofseta drukai pielāgoja padomju mākslinieks Jurijs Ivanovs.

Pārsteidzoši, ka tieši šī kāršu kava bijušajā Padomju Savienībā kļuva vispopulārākā – neviena cita ar to nevarēja konkurēt, lai gan tika radītas antireliģiozas, antifašistiskas un daudzas citas kāršu kavas.

Nākamajās lapās – vēl senāki stāsti par kāršu prototipiem!

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu