Foto - Pixabay
Reklāma

Pateicoties tam, ka ķirbis ir ideāli piemērots gan bērnu, gan diētiskajam ēdienam, to audzē gandrīz katrā dobē. Galu galā, kas var būt labāks par pašu audzētu dārzeni, par kura kvalitāti esat pārliecināts? Un, lai iegūtu maksimāli daudz vitamīnu un minerālvielu, ko satur šis auglis, ir vērts zināt, kā ķirbi uzglabāt ziemā.

Tad arī pēc tam, kad sezona būs beigusies, jūs varēsiet baudīt šo rudens dārzeņu, kas satur reti sastopamo T vitamīnu (karnitīnu). Tas palīdz sadedzināt taukus, kā arī uzlabo vielmaiņas procesus organismā. Tāpēc šāds noderīgs dārzenis, kam piemīt daudz pozitīvu īpašību, ir jāsaglabā pēc iespējas ilgāk. Kas jums ir jādara, lai to paveiktu?

Kā uzglabāt ķirbi: labi padomi

Reklāma

Dārzeņa sagatavošana

Lai no ķirbja gūtu labumu visu gadu, vispirms nepieciešams to pareizi noplūkt. Lai to izdarītu, augļus ar bojājumiem (iespiedumiem un pirmajām bojāšanās pazīmēm) izmantojiet ziemas izstrādājumiem vai pagatavojiet no tiem gardus ēdienus.

Ja uz ķirbja ir augsne, uzmanīgi to nomazgājiet vai nokasiet. Šim nolūkam nelietojiet mazgāšanas līdzekļus. Šie līdzekļi var sabojāt dārzeņa mizas vaska kārtiņu. Rezultātā tiks apdraudēta ķirbja aizsargspēja.

Vietas izvēle

Spilgti oranži augļi jāuzglabā pagrabā. Mitrums tajā nedrīkst pārsniegt 80%. Ir lieliski, ja temperatūra pagrabā ir no 3 līdz 15 grādiem virs nulles. Vēlams arī, lai telpa būtu vēdināma (ar ventilāciju).



Nepieciešamie apstākļi

Neuzglabājiet ķirbi uz zemes. Rudens augļu novietošanai vislabāk piemēroti ir plaukti, plaukti vai paliktņi.

Sakraujiet dārzeņus kaudzē ar kātiņiem uz augšu un novietojiet tos nelielā attālumā vienu no otra.

Glabājiet ķirbjus sienā vai salmos. Tas palīdzēs novērst augļu bojāšanos.

Neskarts ķirbis ar neskartu kātiņu un mizu glabāsies līdz astoņiem mēnešiem. Šādu rezultātu jūs varēsiet sasniegt tikai tad, ja ievērosiet visus šī dārzeņa pareizas uzglabāšanas nosacījumus.

Ja tomēr šo košo augļu novākšanas laikā uz dažiem no tiem pamanījāt defektus, tad tie jāizmanto, pagatavojot veselīgus un apetīti rosinošus ēdienus.




LASIET ARĪ ŠOS PADOMUS!

LifeHacks: Kāpēc olas vārot ietīt folijā? Tagad tu darīsi tikai tā!

LifeHacks: Pieci iemesli neliet ārā gurķu marinādi

LifeHacks: Kā glabāt putraimus, lai tajos neieviestos kukaiņi?

LifeHacks: kā izvēlēties labākās krabju nūjiņas salātiem?

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu