Harijs Belafonte jaunībā. Ekrānuzņēmums
Reklāma

Deviņdesmit sešu gadu vecumā 25. aprīlī miris Harijs Belafonte, dziedātājs, aktieris un aktīvists par rasu vienlīdzību, vēsta “The New York Times”.

Pagājušā gadsimta 50. gados, kad segregācija joprojām bija plaši izplatīta, viņa uznāciens šovbiznesa augstākajā elitē bija vēsturisks. Taču viņš galvenokārt pievērsās pilsoniskajām tiesībām.

Harijs Belafonte nebija pirmais melnādainais izklaidētājs, kas pārkāpa rasu robežas, taču neviens no viņiem nebija radījis tik lielu rezonansi kā viņš. Dažus gadus neviens mūzikā – ne melnādainais, ne baltais – nebija ietekmīgāka zvaigzne.

Harijs Belafonte, kurš piecdesmitajos gados ar savu ļoti personisko Karību salas folkmūzikas kalipso izpildījumu iekaroja popmūzikas topus un pārvarēja rasu barjeras, un kurš vēlāk kļuva par dinamisku spēku kustībā par pilsoniskajām tiesībām, otrdien nomira savā mājā Manhetenas Augšas Vestsaidā. Viņam bija 96 gadi.

Reklāma

Nāves iemesls bija sirds mazspēja, sacīja viņa ilggadējais pārstāvis Kens Sunšins.

Laikā, kad segregācija joprojām bija plaši izplatīta un melnādainās sejas joprojām bija retums gan lielos, gan mazos ekrānos, Belafontes iekļūšana šovbiznesa augstākajā ešelonā bija vēsturiska.Viņš nebija pirmais melnādainais mākslinieks, kas pārkāpa rasu robežas; pirms viņa slavu bija ieguvuši Lūiss Ārmstrongs, Ella Ficdžeralda un citi. Taču neviens no viņiem nebija izcēlies tik ļoti kā viņš, un kādu laiku neviens – ne melnādainais, ne baltais – mūzikā nebija lielāka zvaigzne.

Dzimis Hārlemā Rietumindijas imigrantu ģimenē, viņš gandrīz vienpersoniski izraisīja Karību jūras mūzikas popularitātes vilni ar tādiem hitiem kā “Day-O (The Banana Boat Song)” un “Jamaica Farewell”.

Viņa albums “Calypso”, kurā bija iekļautas abas minētās dziesmas, drīz pēc izdošanas 1956. gadā sasniedza “Billboard” albumu topa virsotni un tur noturējās 31 nedēļu. Tas iznāca tieši pirms Elvisa Preslija izrāviena, un, domājams, bija pirmais viena mākslinieka albums, kas tika pārdots vairāk nekā miljona eksemplāru tirāžā.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

“Harija Potera” un “Zvaigžņu karu” aktiera nāve: bezsamaņā atrasts Londonā uz ielas

Mūzībā aizgājusi itāļu kino leģenda; viena no savulaik daiļākajām aktrisēm

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu