Foto - hs.fi
Reklāma

Somu pirts 17. decembrī oficiāli iekļauta pasaules nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, ko veido UNESCO.

Tā ir pirmā somu tradīcija, kas kļuvusi par pasaules nemateriālā mantojuma daļu.

Somiem sauna ir vietējās kultūras neatņemama sastāvdaļa. Somijā, kurā ir aptuveni 5,5 miljoni iedzīvotāju, ir vairāk nekā trīs miljoni saunu.

Reklāma

Saunas galvenais princips: sauss un ļoti karsts gaiss, kas var sasniegt līdz 160 C karstumu.

Nemateriālā kultūras mantojuma koncepcts radās 20. gadsimta deviņdesmitajos gados kā analogs materiālās kultūras sarakstam.

Latviju šajā sarakstā pārstāv, piemēram, Daugavas loki, Kuldīga, Grobiņas arheoloģiskais ansamblis.

2017. gadā tika izveidots un katru gadu atjaunots Nacionālais nemateriālā kultūras mantojuma saraksts, kas ietver dažādas tautu tradīciju izpausmes, nodrošinot tām lielāku redzamību sabiedrībā. Pašlaik sarakstā ir iekļautas 19 dažādas vērtības, piemēram, Lībiešu kultūrtelpa, Gaujas plostnieku amata prasmes, Psalmu dziedāšana Ziemeļlatgalē u.c. Divas no šīm vērtībām ir ierakstītas arī UNESCO veidotajos starptautiskajos nemateriālā kultūras mantojuma sarakstos – Dziesmu un deju svētku tradīcija un simbolisms Latvijā, Lietuvā un Igaunijā ir iekļauts Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā, savukārt suitu kultūrtelpa iekļauta Nemateriālā kultūras mantojuma, kam jānodrošina neatliekama saglabāšana, sarakstā.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu