Foto - Pixabay
Reklāma

Uz jautājumu “Vai jūs gribētu būt nemirstīgs?”, vairākums cilvēku atbild apstiprinoši, jo iespēju dzīvot uz Zemes mūžīgi uzskata par visai vilinošu. Mūžīgās dzīves formulas meklējumiem dažādos laikos sevi pilnībā ziedojuši daudzi alķīmiķi, magi un zinātnieki. Vēl šodien daudzi pasaules gaišākie prāti visādiem spēkiem cenšas radīt nemirstības eliksīru.

Sabiedrībā jau sen izveidojies un nostiprinājies stereotips: ja cilvēks nodzīvojis nosacīti garu mūžu, jebkuras viņa kaites ārsti izskaidro kā novecošanās sekas.

Toties dāņu zinātnieki gerontologi R. Vesnedorps un H. Īzaks ir pārliecināti, ka šāds apgalvojums nav īsti pareizs. Patiesībā vairums tā saukto vecuma slimību ir dzīves laikā iemantoto saslimšanu rezultāts. Jo vairāk tādu uzkrājies, jo vairāk kaišu uzbrūk cilvēkam finālā. Toties normālas novecošanās simptomi var būt tikai kādas nezināmas vai neatpazītas slimības simptomi.

Arī osteoporoze, kas kaulus padara trauslus un viegli lūstošus pat nelielas slodzes rezultātā, kādreiz tika uzskatīta par vecuma pārmērību. Tāpēc, kā uzskata zinātnieki, ir pienācis laiks pārvērtēt klasiskās medicīnas pieeju, nosakot veciem cilvēkiem diagnozi un ārstēšanu.

Reklāma

Nav izpalikuši arī pavisam revolucionāri atklājumi. Ne tik sen angļu zinātniekiem izdevies atklāt (vismaz viņi tā apgalvo) galveno atslēgas gēnu, kas stumbra šūnām embrionālajā stāvoklī dod mūžīgu jaunību. Iespējams, šis atklājums nākotnē ļaus nemirstības īpašības piešķirt arī parastām pieaugušām šūnām.

Pagaidām tiek eksperimentēts tikai ar pelēm. Īpašais gēns, kas tika atrasts grauzēju cilmes šūnās, koordinē citus gēnus, ļaujot pirmajiem neierobežoti vairoties un diferencēties.

Zinātnieki no Edinburgas Cilmes šūnu pētniecības institūta šo īpašo gēnu nosaukuši par Nanog – tā ķeltu mitoloģijā dēvēta mūžīgās jaunības sala. Vēl raksturīgi tas, ka Nanog ir izteikts tikai embrionālajām šūnām.

Pagaidām vēl pāragri runāt par to, ka varētu tikt radīti nekad nenovecojoši cilvēka organisma audi, taču jau tagad zinātnieki šim gēnam atraduši teicamu lietojumu – veicināt cilvēku atveseļošanos.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu