Reklāma

Ekonomists, analītiķis un domātājs Nasims Talebs bieži atgādina Luija Pastēra vārdus: “Veiksme ir labvēlīga pret sagatavotiem prātiem.” Viņš iesaka “katru ceturto gadu pilnībā veltīt, lai novērstu caurumus savā zinātniskajā un filozofiskajā izglītībā” un “izvairīties no “veiksmīgajiem cilvēkiem”, kuri nelasa grāmatiņas.”

Tālāk lasi 25 Nasima Taleba atziņas, kas tevi pārsteigs!

1. Ja tev ir tāda iespēja, reinkarnācijā izvēlies piedzimt par tarakānu. Viņi ir daudz labāki par dinozauriem. Viņi mūs pārdzīvos. Lielie dzīvnieki izmirst. Izmērs ir svarīgs aspekts: jo tu esi lielāks, jo trauslāks.

2. Naidu viltot ir daudz grūtāk nekā mīlestību. Tu droši vien būsi dzirdējis par neīstu mīlestību, bet par neīstu naidu – diez vai.

Reklāma

3. Nelaime tāda, ka mūsu idejas mums pašiem pielīp kā dadži: reiz izgudrojuši kādu teoriju, mēs no tās vairs nekad neatteiksimies. Tāpēc izdevīgākā situācijā vienmēr ir tas, kurš nesteidzas ar teorijām.

Kad cilvēks izdara secinājumus, balstoties uz nedrošiem pierādījumiem, viņam pēc tam grūti pieņemt jebkurus datus, kas ir pretrunā ar tiem, pat ja tie ir acīmredzami ticamāki. To nosaka (…) spītīga turēšanās pie savas pārliecības, tas ir, nevēlēšanās atteikties no sava viedokļa.

Neaizmirsti, ka idejas mēs uztveram kā īpašumu, bet no īpašuma vienmēr grūti šķirties.

4. Cilvēka darbību panākumi, kā likums, ir apgriezti proporcionāli to rezultāta iepriekšparedzamībai

5. Lasīt uz papīra drukātu grāmatu ir īsta bauda. Es nedzeru šampanieti no plastmasas glāzītes. Tāpat arī nelasīšu Dostojevski ar Kindle palīdzību.

Iespējams, Kindle es lasīšu kādu ne to labāko literatūru vai The New York Times. Es vienkārši negūšu nekādu labumu no Dostojevska lasīšanas.

6. Izlasītās grāmatas ir daudz mazsvarīgākas par neizlasītajām.

7. Patiesībā – jo plašāks tavs apvārsnis, jo vairāk parādās plauktu ar neizlasītām grāmatām.

8. Svarīgi grāmatu sajust. Man ir liela bibliotēka, un tā organizēta noteiktā veidā. Kad man jāatrod kāds citāts, es nevēršos pie Google, bet meklēju grāmatu ar iespējamo citātu pats: un, tiklīdz paņemu grāmatu rokās, vajadzīgais citāts pats ataust atmiņā.

9. Teikšu vēl vairāk: izglītība bez erudīcijas ved pie katastrofām. Tāpēc es paliku (un līdz pat šai dienai esmu) kvantu inženieris un treideris, tomēr esmu iekārtojis savu dzīvi šādi: strādāju, cik iespējams maz, bet intensīvi (un ar aizrautību), koncentrējos tikai uz augsti tehnoloģiskiem aspektiem, nekad neapmeklēju darījumu tikšanās, izvairījos no grāmatas nelasošu “veiksmīgo cilvēku” sabiedrības un aptuveni katru ceturto gadu pilnībā veltīju caurumu aizpildīšanai savā zinātniskajā un filozofiskajā izglītībā.

10. Ļoti ceru, ka zinātnieki un politiķi reiz no jauna atklās to, kas bija zināms mūsu senčiem: pats svarīgākais cilvēces kultūrā ir cieņa.

11. Džordžs Soross, pirms izdarīt likmi, savāc datus, kas varētu apgāzt viņa sākotnējo teoriju.

12. Nedodied narkomānam narkotikas, ja viņam sākusies abstinence. Līšana parādos, lai risinātu problēmas ar parādiem – tā nav homeopātija, bet pašnāvība. Kredītu krīze nav pārejoša, bet strukturāla problēma. Mums nepieciešams pilns ārstēšanās un rehabilitācijas kurss.

13. Lai šodien dzīvotu uz mūsu planētas, vajadzīgs daudz vairāk iztēles nekā mums devusi daba. Mēs ciešam no nepietiekamas iztēles un apspiežam to citos.

14. Izdzišana sākas brīdī, kad sapņus aizstājam ar atmiņām, un beidzas, kad vienas atmiņas izspiež citas.

15. Ja no rīta tu kaut nedaudz precīzi zini, kā paies diena, tu esi drusciņ miris, un, jo precīzāk zini, jo mirušāks esi.

16. Tu iegūsti daudz vairāk varas pār dzīvi, ja pats izvēlies kritērijus.

17. Ļaudis ticēs katram tavam vārdam, ja neatklāsi viņu priekšā savas vājības; viņi gluži kā dzīvnieki sajūt mazākās plaisas pārliecības bruņās pirms tās kļuvušas acīmredzamas. Bet labākais ietvars pašpārliecinātībai ir ārkārtīga pieklājība un draudzīgums, kas ļauj manipulēt ar cilvēkiem, tos neaizvainojot.

18. Vienkārši saglabā mieru, smaidi novērtē runātāju, bet ne viņa runas, un uzvarēsi strīdā.

19. Trīs bīstamākās atkarības: heroīns, ogļhidrāti, regulāra mēnešalga.

20. Par pieticību parasti dēvē veiksmīgi nomaksētu augstprātību.

21. Tavu reputāciju visvairāk apdraud vārdi, kurus tu saki tās aizstāvībai.

22. Patiesībā laimei svarīgāk ir tas, cik bieži mēs piedzīvojam patīkamas sajūtas vai, kā saka psihologi, “pozitīvo afektu”, bet ne tas, cik spēcīgas ir šīs sajūtas.

Citiem vārdiem, labas ziņas – tās pirmāmkārtām ir labas ziņas; tieši cik labas tās ir, vairs nav tik svarīgi.

Tātad, lai dzīvotu laimīgi, jāsaņem savu mazie “pozitīvie afekti” pēc iespējas regulārāk. Daudz vienkāršu un labu ziņu ir labāk nekā viena lieliska ziņa.

23. Iespējams, tā arī ir patiesa pārliecība par sevi: spēja skatīties uz pasauli, negaidot no tās piekrītošus galvas mājienus.

24. Dzīvām būtnēm, ja lietojam Marka Aurēlija metaforu, jāpārvērš šķēršļi degvielā – kā to dara uguns.

25. Divdesmit piecu gadsimtu laikā nav parādījies neviens cilvēks, kas spožuma, dziļuma, smalkuma, prāta un iztēles ziņā līdzinātos Platonam – un aizsargātu mūs no viņa mantojuma.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu