Reklāma

Atzīstiet, vismaz reizi mūžā esat fotografējušies lifta spogulī! Vai esat kādreiz aizdomājušies, kāpēc tas tur ir uzstādīts? Nē, ne jau selfiju uzņemšanai, tas ir daudz sarežģītāk un pārdomātāk.

Kur tas viss sākās

Pirmie pacēlāji (pareizāk sakot, to prototipi) parādījās 236. gadā pirms mūsu ēras, un tos izmantoja, lai paceltu smagus smagumus.

Tikai 1851. gadā inženieris Viljams Ārmstrongs izgudroja hidraulisko akumulatoru, kas lika pamatus mūsdienu liftu attīstībai. Taču, lai gan lifti parādījās daudzās ēkās, tie bija nedroši – troses bieži pārtrūka un cilvēki gāja bojā.

Lifti kļuva drošāki, pateicoties Elišam Otisam, kurš izgudroja drošības bremzes, kas noturēja liftu vietā pat tad, ja troses pārtrūka.

Reklāma

Tomēr, neraugoties uz paaugstināto drošību, cilvēki joprojām jutās nemierīgi un deva priekšroku staigāšanai kājām. Inženieri ilgi domāja, kā situāciju mainīt, un tad viņi nolēma liftos piestiprināt spoguļus!

Kā spoguļi ietekmē cilvēkus

Spogulis nav tikai atspoguļojošs priekšmets, bet gan objekts, kas ietekmē to, kā cilvēks uztver telpu.

2016. gadā kādā zinātniskajā žurnālā tika publicēts pētījums, kurā zinātnieki pētīja, kā spoguļi var mainīt cilvēku uzvedību, un šeit ir secinājumi, pie kādiem viņi nonāca.

Spogulis vizuāli paplašina telpu. Daži cilvēki baidās no mazām slēgtām telpām, tāpēc viņi nevar bez bailēm braukt liftā. Spogulis mazo “kastīti” padara lielāku, un šeit mūsu smadzenes vairs neuztver braucienu liftā kā kaut ko bīstamu.

Spoguļi maina uzmanību. Visbiežāk cilvēki, iekāpjot liftā, cenšas padarīt sevi labāku: viņi pielabo cepuri, kaklasaiti, sievietes pieskata savu grimu utt. Visas šīs darbības novirza uzmanību no “mēs grasāmies nomirt šajā mazajā telpā” uz “mums jāredz, kā es izskatos”.

Spēja kontrolēt situāciju. Ne visiem ir ērti braukt liftā ar svešiem cilvēkiem, bet dažkārt no tā nevar izvairīties. Spoguļi palīdz kontrolēt situāciju, ja mums šķiet, ka ar mums brauc kāds bandīts. Atspulgā var redzēt, ko otrs tur aiz muguras utt. Pateicoties tam, cilvēks nedaudz nomierinās.




Palīdz cilvēkiem ar invaliditāti. Tiem, kuri pārvietojas ratiņkrēslā, ir jāskatās, kur viņi brauc, vai ieejā vai liftā nav kāds šķērslis. Kad cilvēks izkāpj no ratiņkrēsla atpakaļgaitā, spogulis palīdz viņam labāk orientēties telpā.

Turklāt spoguļi palīdz mums socializēties! Piemēram, mēs nofotografējam savu apģērbu un publicējam to sociālajos tīklos, saņemam “patīk”, komentārus – un tā mēs iepazīstamies ar cilvēkiem! Pat ja daži cilvēki uzskata, ka selfiju uzņemšana spogulī ir infantila nodarbe, visi pārējie to izmanto, lai mazinātu stresu brauciena ar liftu laikā.




LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

LifeHacks: vienkāršs un dabīgs līdzeklis zarnu trakta labākai darbībai

LifeHacks: Vai olas jāglabā ledusskapī?

LifeHacks: Kā ilgāk saglabāt banānus svaigus

LifeHacks: Kā dekorēšanai izmantot vecās krūzes un šķīvjus?

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu