Foto - www.grani.lv
Reklāma

“Iniciatīva sākās, jo iniciatīvas autors Ansis [Ataols Bērziņš] bija iesniedzis dokumentus, lai reģistrētu sabiedrisko organizāciju, ar kuru viņš gribēja darboties Latgalē. Viņam atteica, jo statūti bija latgaliešu valodā. Viņam pateica, ka tā ir svešvaloda. Pieņemsim, es esmu sieviete, un man vienā brīdī pasaka: “Tu neesi cilvēks.” Es pārspīlēju, bet tā ir tā lieta! Tāpat kā kādreiz cīnījās sievietes par savām tiesībām, tāpat kā tumšādainie cīnījās, vergi arī kādreiz nebija cilvēki,” zvērināts advokāts, aktīvs latgaliešu valodas aizstāvis Agris Bitāns sacīja RīgaTV 24 raidījumā “Mana balss”, diskutējot par portāla manabalss.lv iniciatīvu par reģionālās valodas statusa piešķiršanu latgaliešu valodai.

Bitāns diskusijā norādīja, ka būtu jāņem vērā latgaliešu valodas izcelsme, īpaši tas, ka latgaliešu valoda izveidojās pirms latviešu valodas. “Vai tiešām latgaliešu valoda sākās no latviešu valodas? Vēsturiski mēs esam mācīti – bija trīs dialekti, un tie visi ir no vienas valodas. Piedodiet, bet pamatuzstādījums ir tieši otrādi! Latviešu valoda izveidojās pēc tam. Mūsu uzskats ir tāds, ka latgaliešu valoda ir viena no tām pirmvalodām, kas daļēji izmainītā veidā ir saglabājusies no tā laika. Tā ir tā vēsturiskā nianse, kas ir jāņem vērā,” viņš skaidroja.

Bitāns sacīja, ka pašreizējais mērķis ir panākt to, lai tiktu atzītas un aizsargātas abas valodas: “Viena valoda tika pastumta malā – pamatoti vai nepamatoti, bet tā tas ir noticis. Šobrīd diemžēl mums sanāk šī diskusija tādā veidā, ka mums jāsaka – mēs gribam, lai atzīst to valodu, kas bija vēsturiski. Mēs gribam nevis, lai tikai dekoratīvi tiktu ielikts likumā, bet, lai šai valodai ir finansējums, lai valodai ir oficiāli iespēja vērsties valsts iestādēs.”

Reklāma

Viņš uzskata, ka būtu jāmaina tas, kā pret latgaliešu valodu izturas un kā par to domā: “Mums ir jāmaina apziņa. Tā ir valoda, tā ir normāla lieta, un tā netraucē pastāvēt Latvijai kā valstij.”

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu