Reklāma

Latvijas mājsaimniecības glabā kaudzēm lietotas mobilās ierīces, kas vairs netiek izmantotas saziņai – tā secināts Baltijā lielākā mobilo telefonu servisa centra veiktajā aptaujā. Divās no trim mājsaimniecībām ir vismaz viens vai divi mobilie telefoni, kas vairs netiek izmantoti, bet pārējiem šo ierīču skaits ir vēl lielāks.

Pārsteidzoši, bet liekākā daļa jeb 54 % aptaujāto norāda, ka nezina to, ka lietotās mobilās ierīces ir iespējams nodot pārstrādei. Attiecīgi – cilvēki arī lietotās ierīces nenodod. Turklāt aptaujātie atzīst, ka nekad nav nodevuši ne tikai mobilos telefonus, bet arī nevienu citu ierīci speciālajos to pieņemšanas punktos.

“Cilvēku kāre pēc jaunākiem, modernākiem viedtelefoniem arvien pieaug, jauno ierīču tirgus ir ļoti dinamisks, bet no tā izrietoša blakne ir šo lietoto telefonu nonākšana kopējos atkritumos. Mēs mīlam runāt par jaunajām tehnoloģijām, attīstību, taču bieži vien aizmirstam par vecajām ierīcēm un to, cik lielu negatīvu iespaidu tās var atstāt uz vidi, ” norāda “MTTC Latvija” mobilo telefonu servisa centra vadītāja Agnese Meija.

Aptaujas dati, atklāj, ka vairums cilvēku, t.i. 64 %, nemaz nezina, vai un kur šādi lietoto ierīču pieņemšanas punkti atrodas. Galvenie iemesli, kādēļ cilvēki savus vecos mobilos telefonus nenodot to pieņemšanas punktos, ir divi: informācijas trūkums par to, kur tos iespējams nodot, un doma, ka telefons kādreiz tomēr vēl var noderēt. “Lai arī Latvijā ir vairāki simti šādu pieņemšanas punktu, acīmredzami cilvēkiem trūkst informācijas par tiem.

Reklāma

Atklājot “MTTC Latvija” lietoto mobilo ierīču pieņemšanas punktu tīklu, mēs īstenosim informatīvo kampaņu, kā arī klientiem piedāvāsim naudas atlīdzību par atnesto lietoto mobilo ierīci. Tādā veidā gan veicinot cilvēku zināšanas par šādu iespēju, gan arī dodot papildu motivāciju nevajadzīgas mobilās ierīces mājās savākt un atnest tās mums,” norāda Meija.

MTTC vizualizācija

Aplūkojot to respondentu daļu, kas tomēr elektroierīces kādreiz mēdz nodot to pieņemšanas punktos, secināms, ka visbiežāk tā ir lielā sadzīves tehnika, proti, 23 % no respondentiem kādreiz nodevuši veļasmašīnu, ledusskapi, televizoru vai kādu citu lielizmēra iekārtu.

Mobilo telefonu pieņemšanas punktos nodod retais – tikai 7 % no aptaujātajiem. Līdzīga situācija ir arī ar citām mazajām elektroierīcēm – fēniem, mikseriem u.tml. – tos mēdz nodot tikai 6 % aptaujāto. Tas norāda, ka cilvēki, lielākoties, nodod tikai lielo elektrotehniku, lai mājoklī atbrīvotu vietu jauniegādātai ierīcei.

Lēšot par tuvāko nākotni, Meija norāda: “Elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumi, piemēram, datori, televizori, ledusskapji un mobilie tālruņi, ir viena no visstraujāk augošajām atkritumu plūsmām Eiropas Savienībā. Prognozes liecina, ka 2020. gadā tās būs jau 12 miljoni tonnas. Tas nozīmē, ka tikpat strauji pieaugs arī otrreiz neizmantotie zelta, dzelzs un citi vērtīgi resursi, kas ir telefonos, tāpat arī kaitīgās vielas, kas, netiekot atbilstoši pārstrādātas, nonāk dabā un nodara kaitējumu ne tikai apkārtējai videi, bet arī cilvēkiem.”

Lai motivētu cilvēkus nodot savas vecās, nevajadzīgās mobilās ierīces, kas vairs netiek izmantotas saziņai, un veicinātu to atbildīgu, videi draudzīgu pārstrādi vai rekonstruēšanu otrreizējai lietošanai, mobilo telefonu servisa centrs “MTTC Latvija” uzsāk lietoto ierīču pieņemšanu savos servisa centros par to piedāvājot naudas atlīdzību, ko balstoties uz ierīces stāvokli, noteiks servisa speciālisti.

Nevajadzīgās mobilās ierīces ir iespējams nodot jebkurā “MTTC Latvija” pieņemšanas punktā gan Rīgā – Zemitāna ielā 2b vai tirdzniecības centros “Origo”, “Alfa”, “Riga Plaza”, gan arī Liepājā, tirdzniecības centrā “Ostmala”.

Aptauja veikta interneta vidē 2017. gada rudenī, un tajā piedalījās 434 respondenti vecumā no 18 līdz 63 gadiem.

“MTTC” ir Baltijā vadošais ražotāju autorizētais mobilo ierīču servisa centrs, kas veic gan garantijas, gan negarantijas ierīču diagonostiku un remontu visiem pasaules vadošajiem viedierīču zīmoliem – Samsung, Nokia, Sony, CAT, LG, Huawei, Alcatel, Motorola uc. MTTC šobrīd darbojas Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Somijā, Nīderlandē, Beļģijā, Itālijā.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu