Reklāma

Hronobioloģija ir zinātne, kas pēta dzīvības ritmus dabā, ko rada apkārtējā vide, Saules ceļš un Mēness fāzes. Arī cilvēka orgāni, intelekts, jūtas ir pakļautas šiem laika ritmiem un atbilst diennakts, mēneša un gada ciklam.

Katrā no mums, apzināmies to vai ne, ir šāds bioloģiskais pulkstenis. Taču pazīt sevi, savu organismu un tā iespējas vajadzētu katram. Šajā ziņā tieši hronobioloģija var pateikt priekšā, kad un ko labāk darīt, lai gūtu teicamus rezultātus dažādās jomās.

Papildināt savas ikdienas vajadzības organisms jau ir gatavs pulksten 6 no rīta. Tāpēc jāseko tā vēlmēm, ja vien tas nav uzsmēķēt tukšā dūšā vai iedzert. No pulksten 8 līdz 9 iestājas mīlestības jeb dzimumaktivitātes stunda.

Pulksten 9 āda ir vismazāk jutīga. Līdz pulksten 10 – pats labākais laiks apmeklēt ārstu.

Reklāma

Pulksten 10 iestājas asinsrites maksimums – šajā laikā galvas smadzenes tiek vislabāk apasiņotas, ir viegli paturēt prātā visu redzēto un dzirdēto, tāpēc laiku no pulksten 10 līdz 12 dēvē par jaunrades stundām. Turklāt no pulksten 11 līdz 12 organisms ir īpaši izturīgs – tā ir stunda, kad visstraujāk pukst sirds un ir vislielākā pretestība stresam.

Dienas vidū galvas smadzenēm nepieciešama atpūta. Turklāt ap pulksten 13 tiek izstrādāts vislielākais daudzums kuņģa sulas. Pat ja cilvēks ir brokastojis, organisms tik un tā signalizē, ka laiks ieturēt maltīti.

Savukārt pēc pusdienām, lai cik tas šķistu dīvaini, iestājas fiziskās aktivitātes laiks, jo tieši šajā periodā (no pulksten 13.30 līdz 14) muskuļi strādā ar vislielāko atdevi.

No pulksten 14 atkal pastiprinās galvas smadzeņu darbspējas, un tās ir gatavas ilgstoši iegaumēt saņemto informāciju. Vēl šajā laikā smadzenes vismazāk sajūt sāpes, tāpēc ļoti piemērots laiks, piemēram, stomatologa apmeklējumam.

Meistarības stunda ir no pulksten 15 līdz 16, jo šajā laikā cilvēka pirksti ir visveiklākie.

Pulksten 16 atkal aktivizējas asinsrite un spiediens asinsvados, tāpēc plaušas visintensīvāk elpo no pulksten 16 līdz 18. Šīs divas stundas ir pašas piemērotākās sporta nodarbībām.

Laikposms no pulksten 17 līdz 19 ir maņu orgānu “zvaigžņu stunda”, kad saasinās garša, dzirde un oža. To, kā šo īpatnību izmantot, katrs var izlemt pats.

Pulksten 18 jūtami sāk pasliktināties elpošana, tāpēc šis ir pats piemērotākais brīdis doties pastaigā un paelpot svaigu gaisu. Tā kā laikā no sešiem līdz astoņiem vakarā aknas visefektīvāk sašķeļ alkoholu, var atļauties kopā ar draugiem iedzert pa glāzītei.

Toties sievietēm šajā laikā iestājas skaistuma stunda: āda kļūst īpaši uzņēmīga pret kosmētikas līdzekļiem.

Pulksten 19 krītas pulss un spiediens, pazeminās galvas smadzeņu aktivitāte un uzmanība, tāpēc pēc septiņiem vakarā cilvēkam jau ir daudz grūtāk koncentrēties. Laiks beigt darbu, turklāt – jāpagūst vēl arī pavakariņot, jo pārāk vēlu maltīti kuņģis līdz nākamajai dienai nepagūs sagremot.

Komunicēšanās laiks ir no astoņiem līdz desmitiem vakarā, jo šajās stundās organisms vissmagāk panes vientulību.

Pulksten 22 visefektīvāk strādā imūnsistēma un vēršas pret infekcijām, kuras varējām saķert dienas laikā.

Pusnaktī līdz minimumam samazinās stresa hormona sintēze, tāpēc šajā laikā cilvēks vismierīgāk spēj izvērtēt dienas laikā piedzīvotās stresa situācijas.

Laiku no pusnakts līdz pulksten 4 rītā hronobiologi dēvē par dzimšanas stundu, jo, kā liecina novērojumi, tieši šajās stundās pasaulē nāk lielākais skaits jaundzimušo.

Mēģināt aktīvi strādāt vienos naktī ir pilnīgi garām, jo šajā laikā galvas smadzeņu darbspējas ir minimālas.

Pulksten 2 naktī visvairāk samazinās redzes asums autobraucējiem – viņiem šis ir “aklais” laiks.

Pēc tam – no pulksten 3 līdz 4 – seko “kļūdu” stunda, kad nakts maiņā strādājošajiem maksimāli palielinās brāķa iespējamība.

No pulksten 4 līdz 5 cilvēkam ir viszemākais asinsspiediens, bet jau piecos no rīta vīriešiem sāk paātrināties vielmaiņa un tiek izstrādāts lielākais hormona testosterona daudzums.

Pēc hronobiologu atzinuma, bioloģiskās aktivitātes maksimums cilvēkiem mēdz būt pilnmēness laikā, kad pašas dabas “vainas” dēļ viņš kļūst nelīdzsvarots. Ja šajā laikā piedevām tiek lietots alkohols (pat minimālās devās), tā izprovocētas neprognozējamas rīcības iespējamība pieaug vairākas reizes.

Kritisks periods ir Mēness pēdējais ceturksnis, kad notiek organisma bioloģisko dzīvības procesu kritums, tajā skaitā būtiski mazinās arī aknu attīrošā darbība. Tāpēc šajā laikā no alkohola vajadzētu vispār atturēties.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu