Reklāma

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) sadarbībā ar Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžu (UCAK) atgādina satiksmes dalībniekiem, ko darīt gadījumos, kad aizdegusies automašīna, kā arī par pareizu rīcību pēc ceļu satiksmes negadījumiem.

VUGD ik dienu steidzas uz vairākiem notikumiem, kur deg automašīnas. Šogad VUGD ugunsdzēsēji glābēji jau dzēsuši vairāk nekā 350 ugunsgrēkus transportlīdzekļos un tajos cietuši deviņi, bet gājuši bojā trīs cilvēki. Pērn dzēsti 600 transportlīdzekļi, bet 2018.gadā – 622.

Lielākoties degušas vieglās automašīnas, bet nereti aizdegas arī kravas transports, savukārt vasarā un ražas novākšanas sezonā – traktortehnika un kombaini. Šie gadījumi ir atšķirīgi – no pāris kvadrātcentimetru lielas gruzdēšanas vados līdz atklātai liesmai visa transportlīdzekļa platībā.

Reklāma

Biežākie iespējamie iemesli tam, ka transportlīdzekļos izceļas ugunsgrēks:

• problēmas transportlīdzekļa elektronikā, kā rezultātā rodas īssavienojums. Tā cēloņi ir dažādi – piemēram, nodilusi izolācija, sakusuši vadi, jo ar maksimālo noslodzi ilgstoši darbināta apkures sistēma u.c.;

• nekvalitatīvi veikts transportlīdzekļa remonts;

• neuzmanīga apiešanās ar uguni, piemēram, smēķēšana transportlīdzeklī;

• ļaunprātīga dedzināšana.

Ugunsgrēka radītos zaudējumus un iespējamās traģiskās sekas iespējams mazināt pareizi un ātri rīkojoties. Pārvietojoties ar transportlīdzekli un sajūtot deguma smaku vai pamanot dūmus, jārīkojas šādi:

• nekavējoties jāapstājas un jāizslēdz transportlīdzekļa aizdedze;

• nekavējoties jāizkāpj. Durvis un logi pirms tam jāaizver, lai automašīnas salonā ieplūstošais skābeklis neveicinātu degšanu;

• jāzvana uz vienoto ārkārtas izsaukumu tālruņa numuru 112 un jāizstāsta, kas un kur ir noticis;

• ja ir pārliecība par savām iemaņām un nepastāv apdraudējums veselībai un dzīvībai (piemēram, liesmas degvielas tvertnes tuvumā vai liesmas pārņēmušas jau visu automašīnu), var uzsākt dzēšanas darbus ar ugunsdzēsības aparātu;

• jāpaņem ugunsdzēsības aparāts un tikai tad lēnām jāatbloķē motora pārsegs. Ja salonā jau redzama atklāta liesma, neveriet vaļā durvis, lai neveicinātu degšanu;

• lēnām, nedaudz paverot motora pārsegu, uzsāciet dzēšanas darbus;

• ja neatrodieties labi pārredzamā vietā vai nevariet nosaukt precīzu adresi, norīkojiet kādu vai arī pats sagaidiet ugunsdzēsējus glābējus, lai viņi pēc iespējas ātrāk varētu ierasties notikuma vietā un uzsākt dzēšanas darbus. Ugunsdzēsēji glābēji ir jāsagaida jebkurā situācijā, arī tad, ja ir izdevies saviem spēkiem nodzēst ugunsgrēku.

Ja pamanāt, ka citā transportlīdzeklī ir izcēlies ugunsgrēks, nekavējoties ir jāzvana uz vienoto ārkārtas izsaukumu tālruņa numuru 112! Nevajag paļauties, ka kāds cits jau to ir izdarījis!

Ugunsdzēsēji glābēji nereti novēro, ka aculiecinieki aktīvi filmē un fotografē notiekošo, bet nezvana uz 112. Šādas rīcības sekas visbiežāk ir pilnībā nodedzis transportlīdzeklis un lieli zaudējumi tā īpašniekam.

Katru gadu, veicot dzēšanas darbus pirms ugunsdzēsēju glābēju ierašanās, vairāki cilvēki gūst apdegumus un citas traumas, tāpēc pirms uzsākt ugunsgrēka dzēšanu, jāizvērtē iespējamo apdraudējumu. Atcerieties, ka spēcīgā karstuma un liesmu ietekmē var sprāgt transportlīdzekļa riepas un degvielas bāka, savukārt, atverot motora pārsegumu vai durvis, logus, straujš skābekļa pieplūdums ugunij var veicināt degšanu un vairākkārtīgi palielināt liesmu apjomu.

Ceļu satiksmes noteikumu nosaka: transportlīdzekļi ir jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātiem, piemēram, vieglās automašīnas jānodrošina ar ugunsdzēsības aparātiem, kuru dzēstspēja ir 5A 21B vai augstāka. Reizi gadā īpašniekam ir jāveic ugunsdzēsības aparāta vizuāla apskate, savukārt pēc ražotāja noteiktā garantijas termiņa beigām, sertificētā apkopes punktā – ugunsdzēsības aparāta tehniskā apkope.

Ja redzat, ka dūmo vai deg automašīna, vispirms parūpējieties, lai no tās būtu evakuējušies visi cilvēki, tad zvaniet uz 112 un tikai pēc tam, izvērtējot situāciju, uzsāciet dzēšanas darbus ar ugunsdzēsības aparātu!

Medijiem: pasākums norisināsies UCAK sporta laukumā, ievērojot drošības nosacījumus atbilstoši epidemioloģiskai situācijai valstī.

Aicinām pieteikt dalību pasākumā līdz 30.oktobra plkst. 9.00, rakstot uz e-pastu agrita.vitola@vugd.gov.lv vai zvanot: 27899657.

Īstenojot Ceļu satiksmes drošības plānu 2017.-2020.gadam, VUGD šogad jau trešo gadu īsteno informatīvo kampaņu “Iedzīvotāju izglītošana par rīcību pēc ceļu satiksmes negadījumiem”, kuras ietvaros laika posmā no 20.augusta līdz 31.oktobrim tiek īstenotas vairākas aktivitātes, lai izglītotu sabiedrību un paaugstinātu iedzīvotāju zināšanas par pareizu rīcību pēc CSNg.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu