Ilustratīvs attēls
Reklāma

Valsts policija pabeigusi izmeklēšanu kriminālprocesā par autortiesību un blakustiesību pārkāpšanu, proti, par nelikumīgu filmu retranslēšanu kādā Latvijā populārā tīmekļa vietnē. Noskaidrots, ka šīs tīmekļa vietnes darbības rezultātā satura īpašniekam radīti zaudējumi 10 075 eiro apmērā. Valsts policija ir pārtraukusi šīs vietnes darbību, izmeklēšana lietā ir noslēgusies un kriminālprocess pret vietnes administratoru šī gada februārī nodots prokuratūrā kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Valsts policijā 2017. gada nogalē ar iesniegumu par nelikumīgi retranslēto audio vizuālo saturu vērsās tā satura īpašnieks. Par notikušo tika ierosināts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 148. panta pirmās daļas – par autortiesību un blakustiesību pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums ar likumu aizsargātām personas interesēm.

Izmeklēšanas laikā Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas amatpersonas, veicot interneta monitoringu, ieguva detalizētu informāciju par kādu tīmekļa vietni, kurā nelicenzēti tika retranslētas filmas. Veicot informācijas analīzi, tika noskaidrots, ka šī tīmekļa vietne mēneša laikā bija saņēmusi vairāk kā 1 000 000 domēnu pieprasījumus, kas nepārprotami liecina par minētās vietnes popularitāti un apmeklējuma biežumu.

Kriminālprocesa ietvaros pērn, 28. februārī, Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas amatpersonas, realizējot virkni speciālo izmeklēšanas un neatliekamo izmeklēšanas darbību kopumu, pārtrauca šo noziedzīgo nodarījumu, kā rezultātā arī tika pārtraukta vietnes www.cinemalive.** darbība.

Reklāma

Turpinot izmeklēšanu, Valsts policija veica kratīšanas vairākās Latvijas pilsētās, tostarp arī Rīgā un Liepājā. To laikā tika izņemta datortehnika, dažādu veidu datu nesēji, dokumentācija, grāmatvedības dokumenti un cita veida objekti, kam ir nozīme kriminālprocesā pierādījumu iegūšanā un nostiprināšanā.

Izmeklēšanā noskaidrots, ka minētajā vietnē jau kopš 2014. gada tika nelicenzēti publiskotas dažāda žanra filmas, liela daļa no tām piedāvātas latviešu valodā un tendētas tieši Latvijas auditorijai – 71% gadījumu vietnes apmeklējums bijis tieši no Latvijas. Jāpiemin, kā šīs vietnes serviss nodrošināja filmu straumēšanu tiešsaistē, kuras apmeklētājiem bija pieejamas bez maksas. Rezultātā cietušai pusei tika nodarīti materiālie zaudējumi 10 075 eiro apmērā.

Tāpat, veicot informācijas pārbaudi, izdevās noskaidrot, ka laika gaitā tīmekļa vietnē tika veiktas būtiskas izmaiņas izmantoto tehnoloģiju jomā, ar nolūku izvairīties no administratoru identificēšanas un atbildības.
Pateicoties Valsts policijas Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas darbinieku profesionālam darbam, īsā laikā tika iegūti un nostiprināti kriminālprocesam būtiskie pierādījumi par autortiesību un blakustiesību pārkāpšanu vietnes www.cinemalive.** darbībā. Šī gada februārī kriminālprocess pret vietnes administratoru tika nodots prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai.

Krimināllikumā noteiktā atbildība par šādu pārkāpumu paredz brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

Valsts policija vērš uzmanību, ka arī turpmāk tiks veikts Latvijas interneta segmenta monitorings ar mērķi identificēt resursus, kuri, neievērojot likumā noteikto kārtību, bez attiecīgās licences retranslē audiovizuālo saturu. Jānorāda, ka par jautājumiem, kas saistīti ar licencēšanas kartību, jāvēršas Nacionālo plašsaziņas līdzekļu padomē – www.neplpadome.lv.

Tāpat par analoģiskā satura interneta vietnēm, kurām ir acīmredzama nelegāla izcelsme un kuras piedāvā Latvijas komercsabiedrību ražotus audiovizuālos produktus, Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes Kibernoziegumu apkarošanas nodaļa aicina iedzīvotājus elektroniski informēt, rakstot e-pastu cyber@vp.gov.lv.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu