Reklāma

Oficiālie Ieslodzījuma vietu pārvaldes (IeVP) dati liecina, ka 13. Saeimas vēlēšanās Latvijas ieslodzījuma vietās pie vēlēšanu urnām devusies 1531 persona, kas veido 62% no tur esošajiem balsstiesīgajiem.

Skaitliski lielākā vēlētāju aktivitāte šogad bija novērojama ieslodzījuma vietās Rīgā, Daugavpilī un Valmierā.

Rīgas Centrālcietumā nobalsojuši 369 ieslodzītie, Daugavgrīvas cietumā Daugavpilī nobalsojuši 328 ieslodzītie un Valmieras cietumā nobalsojuši 167 ieslodzītie.

Kopumā ieslodzījuma vietās esošo vēlētāju aktivitāte nav būtiski mainījusies un vērtējama kā augsta.

Reklāma

Savukārt procentuāli ieslodzīto skaitam lielākā vēlētāju aktivitāte šoreiz bija novērojama Iļģuciema cietumā Rīgā, kur nobalsoja 118 no 138 ieslodzījumā mītošajām sievietēm un Olaines cietumā, kur nobalsoja 137 no 168 ieslodzītajiem.

Pašreiz Latvijas ieslodzījuma vietās ir izvietotas apmēram 3500 ieslodzītās personas, no kurām tiesības piedalīties vēlēšanās ir 2455. Eiropas tiesu prakse apliecina, ka aizliegums vēlēt ieslodzītajiem ir nesamērīgs cilvēktiesību ierobežojums un nesaskan ar mūsdienīgas, tiesiskas cietumu sistēmas principiem.

Latvijā Saeimas vēlēšanās drīkst piedalīties gan tie vēlētāji, kuriem kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums, gan tie, kuri izcieš ar brīvības atņemšanu saistītu sodu. Ieslodzīto tiesības piedalīties parlamenta vēlēšanās tiek nodrošinātas arī Igaunijas un Lietuvas ieslodzījuma vietās.

Par vēlēšanu norisi Latvijas ieslodzījuma vietās

Vēlēšanu procesu Latvijas ieslodzījuma vietās likumā noteiktajā kārtībā organizē Centrālā vēlēšanu komisija (CVK), bet par tā norisi atbildīga IeVP. Iespēja piedalīties vēlēšanās tiek nodrošināta visās IeVP ieslodzījuma vietās.

Lai pieteiktos balsošanai, ieslodzījuma vietā esošajam vēlētājam jāuzraksta iesniegums ieslodzījuma vietas administrācijai, kura pēc tam pārbauda ieslodzītā atbilstību likumā noteiktajām prasībām – tiesības vēlēt ir Latvijas pilsoņiem, kuri vēlēšanu dienā ir sasnieguši 18 gadu vecumu.

Ieslodzītajiem dota iespēja laikus iepazīties ar pieteiktajiem kandidātu sarakstiem, ziņām par deputātu kandidātiem, priekšvēlēšanu programmām, kā arī informāciju par balsošanas kārtību. Politiska aģitācija cietumos ir aizliegta.

Vēlēšanu dienā ieslodzītais uz vēlēšanu telpu tiek nogādāts, ievērojot visas režīma un drošības pamatprasības. Vēlētājs aizklātā veidā balso par attiecīgajā vēlēšanu apgabalā pieteiktajiem kandidātu sarakstiem.

Pēc balsošanas vēlēšanu urnas no ieslodzījuma vietām tiek nogādātas tuvākajā vēlēšanu iecirknī, kur tās tiek saskaitītas kopā ar pārējām attiecīgā iecirkņa balsīm. CVK mājaslapā pieejama informācija par ieslodzīto politisko izvēli attiecas tikai uz trim Rīgas cietumiem (Rīgas Centrālcietumu, Iļģuciema cietumu un Brasas cietumu), kas nereprezentē situāciju visās Latvijas ieslodzījuma vietās.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu