Foto - Pixabay
Reklāma

Viena no jomām, par kuru sabiedrībā bieži izskan neapmierinātība, ir nodokļu sistēma. Tuvojoties vēlēšanām, arī partiju pārstāvji nodokļu jomā sola daudz un dažādus uzlabojumus. Šogad lielākā partiju uzmanība pievērsta nekustamā īpašuma nodoklim (NĪN), taču jāsaka, ka daļa priekšvēlēšanu solījumu attiecībā uz nodokļiem izsauc šermuļus, stāsta nodokļu eksperte, Biznesa augstskolas Turība docētāja Anna Medne.

Sola atcelt NĪN, bet nepiedāvā alternatīvas

Izpētot to, ko savās 4000 zīmju programmas partijas sola uzlabot nodokļu jomā, var secināt, ka solījumi ir ļoti atšķirīgi. Liela daļa solījumu skar NĪN – vieni sola lielu atlaidi, citi – atcelt NĪN vienīgajam īpašumam. Varētu teikt, ka attiecībā uz NĪN partijas sacenšas vairāksolīšanā, saprotot, ka tā gandrīz ikvienam vēlētājam ir jūtīga tēma.

Īpašums ir ļoti būtiska lieta mūsu dzīvēs, un partiju programmu veidotāji to apzinās. Tas, ko viņi neapzinās vai izliekas nesaprotam, ir fakts, ka tieši NĪN lielā daļā pašvaldību veido budžeta pamatu.

Reklāma

Partijas sola atcelt NĪN vienīgajam īpašumam, bet nepiedāvā nevienu alternatīvu, ka tiks aizlāpīts budžeta robs, ko šāds lēmums radītu. Šis solījums uzskatāms par reālu tikai tad, ja politiķi nāks klajā ar konkrētiem risinājumiem pašvaldību budžeta sabalansēšanai. Vēl partijas aizmirst piebilst, ka pašvaldības jau šobrīd var lemt par atlaižu piešķiršanu NĪN.

Arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) virzienā tiek vērsti ļoti nenopietni solījumi. Viens no spilgtākajiem ir piedāvājums atcelt sociālo nodokli un PVN pārtikai visiem, kas dzīvo vismaz 100km attālumā no Rīgas. Absolūti nenopietni, bet diemžēl uz daļu vēlētāju tas nostrādās!

Solījumi pāri mūsu valsts robežām

Daļa partiju jau atkal sola veidot taisnīgu nodokļu sistēmu, ignorējot faktu, ka sistēma pavisam nesen ir piedzīvojusi būtiskas izmaiņas, kuru rezultātu varēs novērtēt tikai 2020. gadā. Šādas izmaiņas nevar sniegt tūlītēju rezultātu! Paliek bail, iedomājoties, kas notiks, ja sistēma atkal tiks reformēta.

Vairumā gadījumu gan tie ir tikai populistiski saukļi, taču ir tādi, kuri pārspēj visu, piemēram solījums “harmonizēt Baltijas valstu nodokļu likumus”. Vai tas nozīmē, ka mēs sāksim iejaukties arī citu valstu nodokļu politikā?!

Tikai retais saprot un atklāti pasaka, ka jāsaglabā esošā nodokļu sistēma un jāizvērtē reformas rezultāts. Paveiktais vispirms jānovērtē, tad jādomā par pilnveidi, nevis automātiski atkal jāveic izmaiņas.

Netiek piedāvāta atgriešanās pie iepriekšējās sistēmas

Ja ielūkojamies, ko partijas solīja nodokļu jomā pirms 12. Saeimas vēlēšanām, tad jāsaka, ka plusiņu jeb izpildīto solījumu ir mazāk, nekā to, kuri palikuši tikai solījumu līmenī.

Tās partijas, kurām tomēr ir izdevies piepildīt vismaz daļu 2014. gadā doto solījumu, piemēram, palielināt neapliekamo minimumu vai samazināt PVN likmi veselīgai pārtikai, šogad savos solījumus ir daudz piezemētākas un runā ļoti vispārīgiem terminiem.

Netiek piedāvāta nedz revolūcija nodokļu jomā, nedz atgriešanās pie iepriekšējās sistēmas (pirms reformas). Un paldies arī par to, jo lielākā daļa grāmatvežu tikai tagad ir sapratuši, kā veikt aprēķinus pēc jaunajām likmēm un metodikas.

Kopumā partijas, kuras šobrīd ir pie varas, izsaka saprātīgus un piezemētus solījumus, aicinot izvērtēt jau paveikto. Arī neapliekamā minimuma palielinājums par apgādājamiem, ko sola vairākas partijas, ir reāls, saprotams un īstenojams. Varas partijas runā ar izpildes atbildību, bet šermuļus uzdzen to partiju solījumi, kuras vēl nav pie varas, bet ar lielām izredzēm to iegūt.

Pensionāri ir pietiekami mānīti

Kā zināms, rūpīgākie vēlētāji ir tieši pensionāri, tāpēc uzmanīgi pētīju, ko partijas piedāvā viņiem. Šogad attiecībā uz pensijām tiek doti gudri solījumu, vairs neskan tik daudz populistisko saukļu “Palielināsim pensijas!”, bet tiek uzsvērts, ka pensijām tiks piemērots neapliekamais minimums.

Pensionāri ir pietiekami mānīti, tāpēc prieks, ka šogad vairs neskan utopiski solījumi. Nezinu, uz ko cer tie, kuri sola, piemēram, atbrīvot visus zinātniekus no tiešajiem nodokļiem, bet skaidrs ir viens – ja tādu likumu pieņemtu, Latvijā būtu ļoti, ļoti daudz zinātnieku.

Palūkojoties neizpildīto solījumu groziņā no 12. Saeimas vēlēšanām, atliek vien atgādināt, ka tur noputējuši guļ solījumi iestāties pret mikrouzņēmuma nodokļa palielināšanu, PVN likmes ievērojama samazināšana precēm un pakalpojumiem, kas būtiski sociāli mazāk aizsargātajiem, piemēram, sabiedriskajam transportam un medikamentiem, kā arī solījums atcelt krīzes laikā paaugstināto PVN apkurei u.c.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu