Foto - Pixabay
Reklāma

Bērzi, ozoli, pīlādži, ievas… tie visi ir ne tikai dabas krāšņums, kas rūpējas par tīru gaisu, tie ir arī mūsu veselības glabātāji.

Pret veciem kokiem cilvēki vienmēr izturējušies ar lielu cieņu un uzskatījuši tos par svētiem. Cilvēki zināja, ka ar savu lūgumu jāiet pie šāda koka un, lai tas lūgumu izpildītu, jāatstāj tam kāda dāvana.

Koks bija dievība, it īpaši ozols. Vietu mājas celšanai vienmēr izraudzījās ozola tuvumā, jo uzskatīja, ka ozols dalīsies ar saimniekiem savā spēka un viņi nodzīvos ilgu mūžu. Ejot uz pirti, vīri priekšroku deva ozollapu slotiņai – tā dāvāja spēku un padarīja neuzvaramu kaujā. Bet zīdaiņus mazgāja ozola mizas novārījumā, lai viņi augtu lieli un stipri kā ozoli. Sievietēm tāds dievības koks bija bērzs.

Daudzām tautām eksistēja ticējums, ka svētie koki uzņem mirušo dvēseles, tāpēc tos nekādā gadījumā nedrīkstēja nocirst. Lauku ļaudis centās mitekļus nebūvēt vietā, kur pirms tam auguši bērzi – izpostīt kokus ar visām saknēm bija liels grēks, pielīdzināms slepkavībai.

Reklāma

Koki cilvēkiem palīdzēja, bet darīja to dažādi. Par labiem kokiem, kas dod enerģiju, uzskatīja bērzu un pīlādzi, bet koki, kas to atņēma, bija apse un papele. Taču, neraugoties uz to, arī šie divi koki netika īpaši pelti. Arī tos uzskatīja par noderīgiem, jo tie spēja noņemt spriedzi un uzņemt sevī cilvēka slimības – sāpošajām vietām mēdza pielikt apses koka plāksnītes. Bet, lai neitralizētu negatīvu iedarbību, atbrīvotos no ļaunas acs un noskauduma, matus ķemmēja ar apses koka ķemmi. Savukārt spēku atjaunošanai sievietei ir piemērota bērza, bet vīriešiem – ozola koka ķemme.

Senāk cilvēki zināja arī to, kurā laikā kokiem piemīt vislielākais spēks. Un interesanti tas, ka šie periodi apbrīnojami precīzi sakrīt ar zodiaka sistēmu.Zivju zīme
Piemēram, bērzs pamostas agrā pavasarī un piepildās ar pavasara dzīvības sulu. Tieši šajā laikā arī ievāca bērza pumpurus, jaunās lapiņas un tecināja sulu. Laiks, kad šie ārstnieciskie līdzekļi tiek ievākti, atbilst Zivju zīmei, tāpēc arī vislabāk tie palīdz pret kaitēm, ar kurām šajā zīmē dzimušie slimo visbiežāk. Bērzu sula noārda fosfātu un karbonātu izcelsmes akmeņus nierēs un urīnpūslī un stimulē organisma izvadīšanas funkcijas.

Tieši šīs zodiaka zīmes pārstāvjiem mēdz būt problēmas ar šķidruma maiņas procesu, viņi sirgst ar nierakmeņu, plaušu un alerģiskām slimībām. Bērzu pumpuru uzlējums ir teicams asinis tīrošs līdzeklis ādas slimību gadījumā, tas palīdz pret sirds un nieru mazspējas izraisītu tūsku, tam piemīt antiseptiskas īpašības, tas iedarbojas pret helmintiem, lamblijām, trihomonām, palīdz gastrīta un kuņģa čūlas gadījumā. Bērza pumpuru preparātus izmanto arī ārīgi kompresēm un brūču apstrādāšanai.

Auna zīme
Irbenei medicīnā izmanto mizu, ko ievāc aprīlī, bet aprīlis ir Auna laiks. Auns ir atbildīgs par galvu, un tā simboliskais valdnieks ir Marss – kara dievs, kam nav svešas brūces, sagriezumi, asiņošana.

Irbenes mizai ir asiņošanu apturoša iedarbība, tā pastiprina dzemdes muskulatūras tonusu. Irbenes mizas ekstraktu lieto pret dzemdes asiņošanu, spēcīgu un sāpīgu menstruāciju, hemoroīdiem. To lieto arī pret neirastēniju, bezmiegu, epilepsiju, bet mizas novārījumu lieto diatēzes un ādas slimību gadījumā.

Miza, kas ir koka āda, palīdz ārstēt cilvēka ādu. Tautas medicīnā irbeņu ogu novārījumu un uzlējumu dzer pret kuņģa čūlu, saaukstēšanos un klepu, bet biezu novārījumu – pret grūtniecības iestāšanos.

Vērša zīme
Arī ozola mizu no koka jaunajiem zariņiem ievāc pavasarī, taču vēlāk nekā irbenes mizu – laikposmā no aprīļa līdz jūnijam. Ozols pamostas vēlāk par citiem kokiem, laikā, kad zodiaka sistēmā pienākusi kārta Vērsim, kurš ir atbildīgs par kaklu.

Ozola mizas novārījumu lieto skalošanai, īpaši pret smaganu un mutes dobuma iekaisumu, gingivītu, stomatītu un citiem iekaisuma procesiem mutes dobumā un kaklā. Kā organismu nostiprinošu līdzekli to izmanto arī vannai.


Dvīņu zīme
Maija nogale un jūnija sākums ir daudzu koku ziedēšanas un arī Dvīņu zīmes laiks, kas simboliski atbilst pleciem, rokām un plaušām. Viens no visskaistākajiem ziedošajiem kokiem šajā laikā ir ceriņi.

Žāvētu ceriņu ziedu uzlējumu (1 ēdamkarote uz glāzi verdoša ūdens) dzer pret plaušu tuberkulozi, garo klepu, saaukstēšanās slimībām, kuņģa čūlu. Ziedi, kas pagatavota no žāvētiem ziediem un cūku iekštaukiem vai augu eļļas, izmanto ierīvēšanai artrīta, neiralģijas un reimatisma gadījumā.

Vēža zīme
Jūlijs ir Vēža laiks. Šī zīme ir mājas pavarda un kuņģa aizbildne un izceļas arī ar vislielāko ārstniecības augu dažādību.

Šajā laikā zied arī liepas. Liepu ziedu novārījumam piemīt pretčūlas, pretalerģiska, pretiekaisuma, ķermeņa temperatūru pazeminoša, diurētiska, sviedrējoša, žulti dzenoša un sedatīva iedarbība.

To izmanto arī kompresēm un apliekamajiem pret reimatisma un podagras izraisītām locītavu sāpēm, hemoroīdu mezglu iekaisumu. Bet ieva šajā laikā piedāvā savus augļus – ogas. Tām raksturīga savelkoša iedarbība, tās lieto pret kuņģa-zarnu trakta darbības traucējumiem.

Lauvas zīme
Augusta lielākā daļa pieder Lauvam, kas ir atbildīgs par sirdi. Šis ir arī laiks, kad lielākajai daļai augu nobriest augļi. Šajā periodā ievāc vilkābeles augļus, ziedus un lapas, kas teicami palīdz sirdij.

Vilkābeles preparātiem ir kardiotoniska iedarbība, tie pastiprina sirds muskuļa saraušanos, uzlabo miokarda apasiņošanu, normalizē sirdsritmu. Tos lieto pret sirds un koronāro mazspēju, stenokardiju, pārpūli, bailēm, spiedienu krūšu apvidū. Vilkābeles preparāti paplašina koronāros un galvas smadzeņu asinsvadus, tiem ir hipotensīva un pretsklerotiska iedarbība, un sevišķi tie ieteicami agrīnas stenokardijas, kā arī sirds-asinsvadu slimību gadījumā.Jaunavas zīme
Jaunava ierodas augusta nogalē, valda līdz pat septembra trešajai dekādei, ar lielu uzmanību attiecas pret cilvēka veselību un ir atbildīga par gremošanas orgāniem. Septembrī nobriest un ilgu laiku nenobirst parastā pabērza augļi. No tiem tautas medicīnā gatavo novārījumus, uzlējumus un sauso ekstraktu un lieto kā maigas iedarbības vēdera izeju veicinošu līdzekli aizcietējuma gadījumos.

Svaru zīme
Maksimālais vitamīnu daudzums pīlādžu ogās ir septembra beigās un oktobra sākumā. Tā kā Svari ir atbildīgi par nierēm un nepieciešamo līdzsvaru starp organisma uzņemtajām un izvadītajām vielām, pīlādžu ogas ievāc tieši šajā laikā un kaltē vai sasaldē.

Tās ir ļoti vērtīgs polivitamīnu līdzeklis, kas palīdz ārstēt avitaminozi. Taču tās ir noderīgas arī hipovitaminozes gadījumā, jo palīdz izvadīt no organisma liekās vielas. Ogām ir diurētiska un žulti dzenoša iedarbība, tās ieteicamas pret nierakmeņiem, zarnu trakta kataru un pazeminātu kuņģa sulas skābes līmeni.

Skorpiona zīme
Vēlā rudenī un ziemā ievāc bērzu piepi – čagu. Šis laikposms pieder Skorpionam – dzimumsfēras un imūnsistēmas saimniekam. Čagas preparātus lieto pret kuņģa čūlu, polipozi, pirmsvēža periodā un dažu onkoloģijas formu gadījumos. Nelielās devās tā ir teicams biostimulators, kas uzlabo maiņas procesus organismā.

Strēlnieka zīme
Ziema šķiet laiks, kad ne mežā, ne dārzā neko vācamu ārstniecībai atrast nevar. Tā nav. Pēdējā laikā daudzi dārzā audzē citronliānu. Šim augam lapkritis ievelkas līdz pat novembra beigām un tikai pēc tam parādās ogas, kas ir vērtīga ārstnieciska izejviela.

Par novembra nogali un decembri rūpējas Strēlnieks, kurš atbild par organisma enerģētisko līdzsvaru un gurniem. Citronliāna stimulē sirds-asinsvadu un centrālo nervu sistēmu, elpošanu. Citronliānas sēklu un augļu izvilkums paaugstina darbspējas, arteriālo spiedienu, īpaši, ja ir stiprs nogurums, miegainība vai depresija.

Mežāža zīme
Pašā tumšākajā gada laikā, ziemas viducī, baltvītola zaros labi redzami melni čiekuriņi. Tos ievāc tieši ziemā un tikai tad, kad tie kļuvuši melni. Šis laiks pieder Mežāzim, kurš ir atbildīgs par ceļu locītavām. Vēl Mežāzim mēdz būt problēmas ar gremošanu.

Baltvītola čiekuriņu novārījumu dzer pret saaukstēšanās slimībām un reimatismu, enterītu, hronisku kolītu, caureju, dizentēriju, paaugstinātu ķermeņa temperatūru. Tie labi palīdz kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas un reimatiskā poliartrīta gadījumā.

Savukārt kā pretiekaisumu līdzekli baltvītola čiekuriņus lieto pret apdegumiem. To novārījumu pievieno vannai reimatisma gadījumā vai, lai mazinātu kāju nogurumu.Ūdensvīra zīme
Janvārī un februārī, kad valdnieks ir Ūdensvīrs, kurš atbild par potītēm un asinsvadiem, uzmanība pievēršama zaļajiem skujkokiem. Turklāt tieši šajā laikā skujās ir visvairāk vitamīnu.

No priedēm ievāc skujas un pumpurus. Svaigu skuju novārījumam ņem ēdamkaroti sasmalcinātu skuju uz glāzi ūdens, vāra 20 minūtes, 2 stundas nostādina un tad izkāš. Bet priežu pumpurus lieto pret bronhītu, augšējo elpceļu iekaisumu, vannai pret nogurumu, vēnu varikozi, vīstošu ādu.

Starp citu, tieši vēnu varikoze ir šīs zodiaka zīmes visbiežāk novērojamā slimība. Savukārt Japāna uz priežu sveķu bāzes ražo preparātu, kas bez jebkādām blakusparādībām izraisa nepatiku pret smēķēšanu.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu