Publicitātes foto
Reklāma

Šī gada janvārī veiktais “Tele2” pētījums par “Jauniešu ienākšanu darba tirgū” parāda, ka jaunieši savas karjeras gaitas uzsāk sasniedzot 19 gadu vecumu. Jauniešu ekspektācijas par pirmo atalgojumu ir diezgan augstas – 56% aptaujāto vecumā no 15 līdz 30 gadiem ir gatavi uzsākt strādāt par atalgojumu 500-700 eiro apmērā. Savukārt jauni cilvēki, vecumā no 25 līdz 30 gadiem, pirmajā darba vietā sagaida atalgojumu virs 1000 eiro pēc nodokļu nomaksas.

Ātrāk darba gaitas uzsāk Rīgā vai citās lielpilsētās dzīvojošie jaunieši. Savukārt mazāko pilsētu un lauku iedzīvotāji visbiežāk sāk strādāt 20-24 gadu vecumā, kas skaidrojams ar mazākām darba iespējām Latvijas reģionos. Būtiska atšķirība ir arī tautībai – 81% cittautiešu pirmo darba pieredzi gūst līdz 19 gadu vecumam, savukārt latvieši šajā rādītājā ir pieticīgāki – 62% latviešu gūst pirmo darba pieredzi līdz 19 gadu vecumam.

Būtisks ir fakts, ka lielākā daļa jeb 73% jauniešu atzīst, ka atrast darbu vēlamajā nozarē ir grūti un tikai 21% jauniešu darba meklējumi grūtības nesagādā. Protams, piedāvājumi ir, īpaši Rīgā un citās lielākajās Latvijas pilsētās, taču ne vienmēr izdodas atrast kāroto amatu izvēlētajā jomā vai uzņēmumā. “Grūti ir ne vien jauniešiem atrast kāroto darba vietu, bet arī darba devējiem atrast labu, entuziasma pilnu un mērķtiecīgu jaunieti. Tieši tāpēc vairs nepietiek ar sludinājuma izvietošanu tradicionālajos kanālos – jaunieši ir jāuzrunā viņiem saprotamā un ērtā veidā. “Tele2” pērn uzsākām potenciālos darbiniekus uzrunāt ar čatbota palīdzību sociālālajā tīklā Facebook. Čatbots, jeb karjeras asistente Ieva, potenciālos darba ņēmējus uzrunā Messenger platformā, stāstot gan par uzņēmumā brīvajām vakancēm, gan kopumā par “Tele2”, papildus parādot arī video par “Tele2” ikdienu,” pieredzē dalās “Tele2” personāla vadītāja Aija Bite-Ozere.

Vispopulārākās nozares, un visnotaļ arī lielākā konkurence, ir informācijas tehnoloģijās (IT), to izvēlās 17% jauniešu. Tālāk seko kultūra un māksla ar 10%, kā arī finanses un medicīna – šajās jomās darba gaitas vēlētos uzsākt 9% aptaujāto jauniešu. Savukārt par visnepopulārāko nozari jauniešu vidū tika atzīta lauksaimniecība un vides zinātne – tajā labprāt strādātu vien 1%.

Reklāma

Neskatoties uz to, ka pēdējos gados popularitāti iemanto ārštata darbinieku, ar brīvo grafiku, algošana, “Tele2” veiktais pētījums parāda, ka lielākā jauno cilvēku daļa vecumā no 15 līdz 30 gadiem izvēlās pilna laika darbu ar standarta grafiku. Taču šeit jāatzīmē, ka krasi mainās jauniešu domas, kļūstot vecākiem. Piemēram, 32% jauniešu līdz 19 gadiem sliecas uz pašnodarbinātā statusu vai vēlas uzsākt savu biznesu. Pilna laika darbā šajā vecumā gribētu strādāt 35% jauniešu. Savukārt sasniedzot 25-30 gadus, šī proporcija krasi mainās – par labu savam biznesam ir tikai 15% un pilna laika algoto darbu labprāt izvēlas 65% aptaujāto.

“Skaidrs, ka kļūstot vecākiem, mēs novērtējam stabilitāti, sociālās garantijas un citus labumus, kurus uzņēmums spēj mums piedāvāt. Pilna laika darbs ar oficiālu atalgojumu ļauj mums drošāk būvēt savu nākotni, plānot ģimenes attīstītību, vieglāk pieteikties aizdevumiem un sniedz vēl citas priekšrocības. Kā arī izvēloties pilna laika darbu, mums ir iespēja socializēties ar kolēģiem, vienmēr satikt jaunus cilvēkus, būt piederīgam kādai kopienai,” jauniešu komentē izvēli Aija Bite-Ozere.

Pētījumu par “Jauniešu ienākšanu darba tirgū” 2018. gada janvārī “Tele2” veica sadarbībā ar OMD Latvia, aptaujājot 507 jaunos cilvēkus vecumā no 15 līdz 30 gadiem visā Latvijā.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu