Foto - Pixabay
Reklāma

8.-9. februārī Baltijas valstis atslēgsies no tā saucamā BRELL elektrības tīkla, kas tās joprojām savieno ar Krievijas un Baltkrievijas elektrosistēmām, un pievienosies kopējam Eiropas energotīklam. Portāls LSM.lv no Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM), AS “Augstsprieguma tīkls” un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopoja atbildes par to, kā noritēs sinhronizācijas process un kas jāzina iedzīvotājiem.

Kā notiks Baltijas elektrotīkla atslēgšana no Krievijas un pievienošana Eiropai. Jautājumi un atbildes

– Kas ir BRELL elektrības tīkls?
– Kāpēc ir jāatslēdzas no BRELL elektrības tīkla?
– Kas ir sinhronizācija?
– Kā noritēs sinhronizācija?




Reklāma

Kā sagatavoties
– Vai sinhronizācijas dēļ pazudīs elektrība?
– Vai un kā jāgatavojas sinhronizācijai un iespējamiem elektroapgādes traucējumiem?
– Vai sinhronizācijas laikā no kontaktligzdām jāatvieno kādas elektroierīces?

Kur meklēt informāciju
– Vai varētu tikt traucēti telefona, interneta, radio un televīzijas sakari?
– Kā es zināšu un kas man jādara, ja sinhronizācijas procesā būs aizķeršanās?
– Kā es zināšu, ka sinhronizācija būs noritējusi veiksmīgi?
Kā mainīsies elektrības cena
– Vai un kā sinhronizācija ietekmēs elektroenerģijas cenas?
– Vai sinhronizācija ietekmēs elektroenerģijas pārvades sistēmas pakalpojumu tarifu?
– Cik izmaksā sinhronizācijas projekts?




Kā tas notiks

Kas ir BRELL elektrības tīkls?

Baltijas valstis vēsturiski ir strādājušas sinhroni ar Krievijas un Baltkrievijas elektroenerģijas sistēmām BRELL lokā. 2025. gadā atvienojoties no BRELL un uzsākot sinhronu darbu ar Eiropu, tiek novērsta Baltijas valstu energosistēmas darbības atkarība no Krievijas energosistēmas, kā, piemēram, frekvences kontroles, balansēšanas, avārijas rezervju nodrošinājuma, elektroenerģijas tranzīta nodrošinājuma un energosistēmas vadības procesiem. Pievienošanās Eiropas energosistēmai ļauj Latvijas un Baltijas energosistēmai darboties patstāvīgi.

Kāpēc ir jāatslēdzas no BRELL elektrības tīkla?

Baltijas valstu mērķis ir atslēgties no Krievijas kontrolētā tīkla, lai nodrošinātu energoneatkarību no Krievijas, paaugstinātu elektroapgādes drošību un pilnībā integrētos kontinentālās Eiropas energoinfrastruktūrā. Tas ir ieguldījums Latvijas drošības un noturības stiprināšanā ģeopolitiskās nenoteiktības apstākļos.

Krievijas kontrole Baltijas valstīs izpaužas tādējādi, ka Baltijas valstīm tīkla frekvenci nodrošina Krievija, kas sevi ir pierādījusi kā nestabilu partneri. Tieši tāpēc – lai izslēgtu riskus un pārtrauktu atkarību no Krievijas, jau 2007. gadā tika pieņemts lēmums uzsākt atvienošanos no BRELL loka.




Kas ir sinhronizācija?

Elektrosistēmu sinhrona darbība – elektrosistēmas, kas savā starpā saistītas ar maiņstrāvas saitēm un sistēmas darbojas vienā frekvencē. Tas ir kā viens organisms.

Sinhronizācijas mērķis ir palielināt Baltijas valstu energosistēmu drošumu, lai spētu efektīvi darboties gan kā daļa no lielas elektrosistēmas, gan patstāvīgi. Rezultātā Latvija spēj tīklu uzturēt un kontrolēt, nodrošināt stabilitāti, nav atkarīga no Krievijas un Baltkrievijas. Veikti ievērojami infrastruktūras uzlabojumi: elektrolīniju un sistēmas kopējās noturības stiprināšanā, piesaistot 85% Eiropas līdzfinansējumu.

Projektu uzsāka 2009. gadā, sākotnēji paredzot sinhronizāciju 2026. gada sākumā. Izvērtējot visus riskus, Baltijas valstis, Polija un Eiropas Komisija vienojās pievienošanos veikt jau 2025. gada februārī.

Baltijas valstis neiepērk elektroenerģiju no Krievijas un Baltkrievijas jau kopš 2022. gada. Sinhronizācijai nav tiešas ietekmes uz apgādes drošumu, un ietekme uz tirgus cenu ir minimāla.




Kā noritēs sinhronizācija?

Atbilstoši Baltijas valstu sistēmas operatoru paziņojumam, BRELL līgums par Baltijas energosistēmu darbu Krievijas kontrolētajā tīklā zaudē spēku 7. februārī.

8. februārī Baltijas operatori atslēdz Igaunijas, Latvijas un Lietuvas energosistēmas no BRELL tīkla un veic Baltijas energosistēmas izolēta darba testu.

Pēc testa pabeigšanas 9. februārī Baltijas valstu energosistēma sinhroni savienojas ar kontinentālās Eiropas elektrotīklu ar starpsavienojumu caur Lietuvu un Poliju. Līdz ar to Baltijas energosistēma integrējas Eiropas energosistēmā un vienotajā Eiropas elektroenerģijas tirgū, paaugstinot Baltijas valstu enerģētisko neatkarību un energoapgādes drošumu.

Baltijas pārvades sistēmas operatori veic nepārtrauktu energosistēmas uzraudzību. Baltijas valstu energosistēma ir gatava veikt arī ārkārtas sinhronizāciju ar Eiropas energosistēmu, ja šāda nepieciešamība radīsies.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu