Latviešu teātra un kino aktieris Gunārs Placēns devies mūžībā 97 gadu vecumā, kļuvis zināms 30. novembrī.
Gunārs Placēns 70 mūža gadus aizvadījis uz Dailes teātra skatuves, piedalījies daudzās kinofilmās.
Līdzjūtību Placēna ģimenei izteicis Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. “Visdziļākā līdzjūtība leģendārā Dailes teātra aktiera Gunāra Placēna piederīgajiem, kolēģiem un talanta cienītājiem, viņam mūžībā aizejot.
Viņa sirsnība, humora izjūta un skatuves meistarība bija izcila, paldies par skaistajām lomām Šveikam, Dr. Vatsonam, Alunānam un vēl, un vēl,” vietnē X sestdienas rītā pauž prezidents.
Gunārs Placēns ilgus gadus bija Dailes teātra aktieris. Viņš izcēlās ar savu dzīvesprieku, uzcītību, ļoti lielu pietāti pret aktiera profesiju.
Vislaimīgākais viņš jutās savā dārzā, kur vēl līdz sirmam vecumam centās strādāt, priecājās par košiem ziediem un baudīja vecumdienas. Pērn savā dzimšanas dienā viņš žurnālam Privātā Dzīve sacīja: “Nekāda vaina! Dievs dod citiem tik ilgi nodzīvot.”
Gunāram ļoti patika sauļoties. Jau agrā pavsarī viņš varēja palepoties ar dienvidniecisku iedegumu! Un viņa dārzs šim nolūkam bija kā radīts. “Mani priecē katra saulaina diena. Esmu siltummīlis,” nespēla Gunārs.
Viņam bija garš, radoši piepildīts un mīlestības pilns mūžs. 84 gadu vecumā Placēns apprecējās. Apņēma 30 gadus jaunāku sievu Rutu un aizvadīja laulībā vēl daudzus laimīgus gadus. Sievas mazbērnus Gunārs uzskatīja arī par savējiem.
Placēns dzimis 1927. gadā Madonas apriņķa Sausnējas pagasta “Zemturos” zemnieku Kārļa Placēna un Kristīnes Baltpurviņas ģimenē. Mācījās Sausnējas Jāņa Zālīša sešgadīgajā pamatskolā, Vestienas lauksaimniecības un lopkopības skolā, līdztekus darbojās Sausnējas kultūras nama teātrī.
1947. gadā pēc mācībām Vecbebru biškopības un dārzkopības tehnikumā (Vecbebru muižas ēkā) ieguva biškopja agronoma diplomu un sāka mācīties Latvijas Teātra un horeogrāfijas vidusskolā, vēlākajā LPSR Valsts Teātra institūtā, kuru absolvēja 1951. gadā. Tajā pat gadā sāka darboties Dailes teātrī, bet 1958. gadā sāka filmēties Rīgas Kinostudijā.
Atzinību ieguva, atveidojot dzīvespriecīgus un enerģiskus komiskos tēlus, īpaši ar kareivja Šveika lomu Eduarda Smiļģa 1961. gada iestudējumā “Šveiks”.