Ekrānuzņēmums no Twitter
Reklāma

Starptautiskā krimināltiesa Hāgā ir izdevusi aresta orderus Vladimiram Putinam un viņa bērnu tiesību komisārei Marijai Aleksejevnai Ļvovai-Belovai par Ukrainas bērnu “nelikumīgu deportāciju”.

Tiesas pirmstiesas tiesneši novērtēja, ka ir “pamatoti iemesli uzskatīt, ka katrs no aizdomās turētajiem ir atbildīgs par kara noziegumu – nelikumīgu iedzīvotāju deportāciju un par iedzīvotāju nelikumīgu pārvietošanu no okupētajām Ukrainas teritorijām uz Krievijas Federāciju, kaitējot Ukrainas bērniem”.

Tiesneši apsvēra iespēju izdot slepenus orderus, taču nolēma, ka to publiskošana varētu “veicināt turpmāku noziegumu izdarīšanas novēršanu”.

Maskava ir paziņojusi, ka tā neatzīst SKT jurisdikciju.

Reklāma



“Starptautiskās krimināltiesas lēmumiem mūsu valstij nav nekādas nozīmes, arī no juridiskā viedokļa,” savā Telegram kanālā paziņoja Ārlietu ministrijas preses pārstāve Marija Zaharova. “Krievija nav starptautiskās krimināltiesas Romas statūtu līgumslēdzēja puse un neuzņemas nekādas saistības saskaņā ar šiem statūtiem.”

Ukrainas prezidenta administrācijas vadītājs Andrijs Jermaks sociālajos medijos atzinīgi novērtēja šo ziņu, piebilstot: “Tas ir tikai sākums.”

Kijevā dzīvojošais starptautiskais cilvēktiesību jurists un Global Rights Compliance vadošais partneris Veins Džodašs piekrita, ka orderi Putinam un Ļvovai-Belovai, visticamāk, būs pirmie no daudziem.



“Nākamajos mēnešos tiks izdoti vēl citi. Šim ir jābūt sava veida brīdinājuma šāvienam pa priekšu. Prokurors vienkārši kaut ko iespiež lietā,” sacīja Džordāšs. SKT prokurors Karims Hāns sāka kara noziegumu izmeklēšanu Ukrainā pirms vairāk nekā gada.

Krievijas vadība ir pilnīgi atklāti paziņojusi par ukraiņu bērnu aizvešanu uz Krieviju un ievietošanu nometnēs vai nodošanu adopcijai krievu ģimenēm. Lvova-Belova 16. februārī uzstājās televīzijā, stāstot Putinam par šo programmu un atklājot, ka viņa pati ir “adoptējusi” 15 gadus vecu bērnu no Mariupoles – Ukrainas dienvidaustrumu pilsētas, ko izpostīja un okupēja Krievijas spēki.

“Tagad es zinu, ko nozīmē būt bērna mātei no Donbasa. Tas ir grūti, bet mēs noteikti mīlam viens otru. Es domāju, ka mēs varam tikt galā ar jebko,” Ļvova-Belova sacīja Putinam tikšanās laikā viņa Novoogarjovas rezidencē netālu no Maskavas.

Televīzijas pārraidītā saruna, iespējams, bija viens no faktoriem, kas ietekmēja Hana lēmumu izdot pirmos pieprasījumus par Putina un Ļvovas-Belovas apcietināšanas orderu izdošanu.

“Šeit ir skaidra lieta pret Putinu,” sacīja Džordāšs. Tāpēc es domāju, ka ir labi redzēt, ka prokurors pievēršas bērnu tiesībām. Es domāju, ka tieši to starptautiskajiem prokuroriem nav izdevies izdarīt pēdējo 20 gadu laikā, tāpēc šī ir laba fokusēšanās, jo tas ir viens no smagākajiem noziegumiem, kas tiek pastrādāts.”

Cilvēktiesību organizācijas Human Rights Watch starptautiskā tiesiskuma direktora vietnieks, sacīja: “Ar šiem aresta orderiem SKT ir padarījusi Putinu par meklēšanā esošu personu un spērusi pirmo soli, lai izbeigtu nesodāmību, kas pārāk ilgi ir iedrošinājusi Krievijas kara pret Ukrainu vainīgos.

Šie orderi ir skaidrs vēstījums, ka, dodot rīkojumus izdarīt smagus noziegumus pret civiliedzīvotājiem vai pieļaujot to izdarīšanu, var nonākt cietuma kamerā Hāgā. Tiesas orderi ir brīdinājuma signāls citiem, kas izdara pārkāpumus vai tos slēpj, ka viņu diena tiesā var pienākt, neatkarīgi no viņu dienesta pakāpes vai ieņemamā amata.”

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu