Kadrs no video
Reklāma

Ikšķiles novada Dubkalnu karjerā Jāņu dienā izveidojusies iespaidīga velna slota jeb putekļu virpuļviesulis, Facebook vēsta LTV laika ziņu speciālists Toms Bricis, piebilstot, ka par tās nodarītiem postījumiem pagaidām netiek ziņots.

Angliski to dēvē par putekļu velnu (“dust devil”), jo virpuļojošo vēju parasti pamana tad, kad tas pacēlis gaisā smiltis un citus putekļus.

Šāda dabas parādība Latvijā biežāk novērojama pavasarī, dažkārt arī vasarā un sausā laikā rudenī. Šādi virpuļstabi parasti nav bīstami, jo zaudē savu spēku saskaroties pat ar nelieliem šķēršļiem – krūmiem, kokiem, ēkām – un bojājumus tiem visbiežāk nerada.

Reklāma

Virpuļstabi pavasarī veidojas saulainās un siltās dienās, kad dominē lēns vējš. Sauss gaiss, kāds tas bieži ir skaidrā laikā pavasarī, sasilst nevienmērīgi, vietām ļoti strauji, tādēļ atsevišķas gaisa masas, kas uzsilušas vairāk, strauji ceļas augšup un dažkārt iegriežas virpulī, radot “velna slotas”.

Velna slotas ir līdzīgas nelieliem virpuļviesuļiem jeb tornādo, taču šīs parādības veidojas atšķirīgos apstākļos. Velna slotas rodas tikai sausā un saulainākā laikā, bet virpuļviesuļi – zem gubu mākoņiem, parasti zem negaisa mākoņiem.

Visbiežāk virpuļstabi ir nelieli un izzūd pāris minūtēs, neradot postījumus, bet dažkārt tie var noraut māju jumtus vai aiznest siltumnīcas.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu