Foto - Pixabay
Reklāma

Janvāris ir ziemas kodols. Ja februāris ir ziemeļvēju un puteņu mēnesis, tad janvāris ir sala mēnesis. Atbilstoši ticējumam, auksti janvāra mēneši viens pēc otra tikpat kā neatkārtojas. Ja janvāris auksts, tad jūlijs būs sauss un karsts. Ja janvārī bieži snieg un putina, tad jūlijā daudz pērkonu un lietavu. Sauss janvāris paredz bagātu ražu. Miglains un lietains – sliktu. Ja janvārī zeme nesasalst un valdošie ir dienvidu vēji, tad būs daudz slimību.

1. janvāris – Jaungada diena. Šīs dienas galvenais ticējums: kāds Jaungads – tāds būs viss gads. Šajā dienā jāizvairās no ķildām, raudām un jāatturas no atkritumu iznešanas.
Ticējumi. Ja Jaungada naktī daudz zvaigžņu – būs bagāts meža ogu gads. Ja Jaungada rītā pirms saullēkta spīgulis (rīta zvaigzne) deg, tad ziemā būs liels sals.

Reklāma

Zvaigznes, Zvaigžņu jeb Treikumdiena ir 6. janvāris. Tā ir viena no Krustdienām. Vakariņas ēd tikai tad, kad debesīs parādās pirmās zvaigznes.
Ticējumi. Ja zvaigžņu dienas naktī pie debesīm daudz zvaigžņu, tad tanī gadā būs daudz ābolu un ogu.

12. janvārī pēc kautas cūkas liesas zīlē atlikušo ziemu. Ja liesa vienlaidus gara un gluda, ziema būs gara un stipra. Ja liesa šajā laikā bieza, aukstums būs ziemas vidū.

14. janvāris ir Vecā Jaungada diena.
Ticējumi. Ja Vecā Jaunā gada vakarā pūš dienvidvējš – būs silta vasara un dāsns gads. Ja rietumvējš – būs labs piena un zivju gads. Ja austrumvējš – būs laba augļu raža. Ja jauns mēness pavasarī būs lieli pali.

15. janvārī jāvēro laiks. Ja mēness ragi spīd, būs sniegputeņi. Ja taisni, stateniski – būs sals. Ticējums saka, ka šajā dienā no melna gaiļa izdētas olas 4. jūnijā piedzimst teiksmainais čūsku ķēniņš Bazilisks.

17. janvārī Tenis, Tanīss. Sieviešu svētdiena un viena no Zirgu dienām. Lai cūciņas un zirgi neslimotu, jāiet uz kūti un dūšīgi jādanco. Šai dienā nedrīkst rāties, jo ķengas piesauc nelabos garus.
Ticējumi. Ja Tenī snieg, tad Aleksī (30. marts) pali. Ja naktī skaidrs un pilns mēness – 7. aprīlī plūdi.

20. janvārī Bašķu diena. Viena no govju dienām, bet svētki visiem mājas dzīvniekiem.. Lopi šajā dienā bija jākopj un jābaro sevišķi labi. Zirgus nedrīkstēja nodarbināt, tiem bija jādod atpūta.
Ticējumi. Ja Bašķī skaidrs – būs sausa vasara. Ja mākoņains un sniegains – būs labas ražas.

No 20. janvāra līdz 2. februārim jāvēro laiks, lai zinātu, kāds būs pavasaris un vasara. Nākamā diena aiz Bašķiem, 21. janvāris. Ja skaidrs – vasara sausa. Ja dienvidvējš – vasara pērkoņaina. Ja mežos sniega maz, tas norāda, ka vasara vairāk sausa kā slapja.

31. janvārī Tekla. Tekla ir Teņa (Taņa) māsa un viņas aizbildniecībā mājputni.
Ticējumi. Ja dienas vidū spīd saule – būs agrs pavasaris. Ja sniegputenis – vēls pavasaris.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu