Reklāma

No 20. augusta līdz 2. septembrim visā Latvijas teritorijā norisināsies līdz šim vērienīgākās Nacionālo bruņoto spēku (NBS) organizētās mācības “Namejs 2018”. Mācību laikā tiks ņemta vērā Ukrainas pieredze – viens no scenārijiem paredzēs spontānu nemieru likvidēšanu Jēkabpilī un Valmierā. Viesojoties RīgaTV 24 raidījumā “Globuss”, Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons atklāja, kāpēc tika izvēlētas tieši šīs pašvaldības.

“Šīs pašvaldības tika izvēlētas, ņemot vērā sadarbību ar šīm pašvaldībām, kā arī Iekšlietu ministrijas struktūru intereses,” sacīja Garisons.

Jautāts, kāpēc mācības netiek rīkotas pilsētās, kuru nacionālais sastāvs nākotnē varētu izraisīt konfliktus, piemēram, Zilupē vai Daugavpilī, Garisons atbildēja, ka nacionālajam sastāvam nav nozīmes – svarīgāki ir citi faktori. “Tas, kur izspēlē šādu operāciju, ir pilnīgi vienalga. Galvenais ir šīs darbības un treniņš. Manuprāt, nevajadzētu replicēt uz nacionālajiem sastāviem, jo mums ir vairāk jāuztraucas par to, kādā veidā tiek ietekmēti iedzīvotāji. Tikpat labi arī latviešu iedzīvotājus var ietekmēt,” viņš norādīja.

Reklāma

Garisons arī kritizēja mēģinājumus “asociēt Latgali ar kaut ko nedrošu”. Viņš uzskata, ka tas ir nepareizs stereotips: “Stiprākā Zemessardzes brigāde mums ir Latgalē, turklāt aptaujas uzrāda, ka Latgalē ir vispatriotiskākie cilvēki.”

Garisons arī sacīja, ka izspēlētajās operācijās iedzīvotāji netiks iesaistīti. “Protams, piedalīsies nevis iedzīvotāji, bet gan spēki, kuri tēlos gan pretinieku, gan savējos. Valmierā pretinieka lomā, visdrīzāk, iejutīsies igauņi,” viņš atklāja.

Jau ziņots, ka kopumā mācībās piedalīsies aptuveni 10 000 profesionālā dienesta karavīri, zemessargi, rezerves karavīri, rezervisti, iekšlietu struktūru darbinieki un sabiedrotie. Sabiedrotos pārstāvēs Latvijā izvietotais NATO bataljons, ASV karavīri, kā arī karavīri no Lietuvas un Igaunijas. Lai arī Polija un Čehija jau pārstāvēta NATO bataljonā, abas valstis uz mācību laiku nosūtīs papildus karavīrus.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu