Publicitātes foto
Reklāma

Nemitīga spriedze, adrenalīna deva asinīs, slepena novērošana un informācijas nodošana – šie visnotaļ ir katra spiega ikdienas sabiedrotie un patiesi, spiegošana notiek ne tikai filmās, bet arī reālajā dzīvē.

Jau no pirmdienas, 9.aprīļa, skatītājiem Latvijā būs iespēj sekot līdzi britu aktiera Marka Stronga tēla Marka Īstona piedzīvojumiem spiegu trillerī “Slepenā vara” kanālā FOX, bet vēl pirms tam daži no reāliem spiegošanas skandāliem, kas šokēja visu pasauli.

Raiens Fogle – maskējas gluži kā filmās
Spiegošanas skandāls, kurā bija iesaistīts ASV vēstniecības Maskavā darbinieks Raiens Fogle, ir zināms teju visā pasaulē. Fogle tika izraidīts no Maskavas par mēģinājumu savervēt Krievijas Federālās drošības pretterorisma dienesta darbinieku. Šis gadījums ieguva visai plašu publicitāti, jo Fogles notveršanas brīdī pie viņa tika atrasts “spiegu komplekts”- vairākas parūkas, saulesbrilles, kompass un Maskavas karte. Skandāls eskalējās līdz tam, ka ASV vēstnieks tika izsaukts pie Krievijas ārlietu ministra, lai saņemtu formālu protestu.

Džonatans Pollards – spiegs, kas 30 gadus aizēnoja Izraēlas un ASV attiecības
“New York Times” nodēvēja Džonatanu Pollardu par vienu no bēdīgi slavenākajiem Aukstā kara beigu perioda spiegiem. 2015.gadā viņš beidzot tika atbrīvots no 30 gadu ilga ieslodzījuma un tiek uzskatīts, ka visus šos 30 gadus viņš aizēnojis ASV un Izraēlas valsts vadītāju attiecības. Amerikāņi viņu dēvēja par nodevēju, bet izraēlieši – par varoni.

Reklāma

Ko tad viņš īsti “nogrēkojās”? Pēc tam, kad viņam neizdevās pievienoties CIP, 1979.gadā Pollards sāka strādāt Jūras kara flotē kā civilpersona, pretizlūkošanas speciālists. Tur viņu mēdza dēvēt par “spējīgu, taču ekscentrisku, pētnieku un analītiķi, taču ar būtisku emocionālo nestabilitāti”. Jau 1984.gada jūnijā viņš sāka nodot slepenu informāciju Izraēlas izlūkiem, tai skaitā par arābu un Padomju savienības bruņojumu, satelīta fotogrāfijas, un rokasgrāmatu par ASV izlūkošanas slepenajiem signāliem. Par to pretī saņemot desmitiem tūkstošiem dolārus, dārglietas un ceļojumus. Pollardu un viņa sievu aizturēja 1985.gadā, kad viņus izraidīja no Izraēlas vēstniecības, kur viņi meklēja patvērumu.Spiegu pāris – Džuliuss un Etele Rosenbergi
Vēl viens Aukstā kara spiegu skandāls, kam treknu punktu pielika spiegu pāra – Džuliusa un Eteles Rozenbergu – nāvessoda izpildīšana uz elektriskā krēsla 1953.gada 19.jūnijā. Rozenbergu pāris jau kopš 1942.gada bija Amerikas komunistu partijas biedri un 1950.gadā abi tika aizturēti, pamatojoties uz aizdomām par spiegošanu Padomju Savienības labā. Tika apgalvots, ka Etele kā mašīnrakstītājai esot bijusi pieeja slepenai informācijai par ASV atomieročiem, kas it kā esot bijusi nodota Padomju Savienības vicekonsulam.

Jau no sākta gala lieta piesaistīta plašu mediju uzmanību, un sabiedrības viedokļi bija krasi pretēji – citi devēja Rozenbergus par nodevējiem, kamēr otri teica, ka apsūdzības ir pilnīgi nepamatotas, jo baltās tikai uz pāris liecībām.

Roberts Hanssens – skandalozākais spiegs FIB vēsturē
Viens no lielākajiem skandāliem ASV Federālās izmeklēšanas biroja (FIB) vēsturē. Kad FIB pretizlūkošanas aģentūru apcietināja 2001.gadā, tika uzskatīts, ka viņš ir spiegojis Padomju Savienības, vēlāk Krievijas labā vairāk nekā 20 gadus. Šajā laikā viņš esot atradies amatos, kas viņam deva plašu piekļuvi slepenai informācijai, ko viņš nodevis Padomju Savienībai pretī saņemot vairāk nekā 1.4 miljonus ASV dolārus. Hanssenam piesprieda 15 mūža ieslodzījumus bez iespējas tikt atbrīvotam pirms laika.

Liktenīgā sieviete spiedze – Anna Čepmena
Dzimusi kā Anna Vasiļjevna Kušcjenko Volgogradā, Krievijā, it kā bijuša VDK ierēdņa meita, 2003.gadā salaulājās ar Lielbritānijas pilsoni Aleksi Čepmenu, taču jau pēc trīs gadiem izšķīrās un pārcēlās uz Ņujorku, ASV. Kaut arī viņas “LinkedIn” profils vēstīja, ka Čepmena esot nekustamā īpašuma uzņēmuma izpilddirektore, viņa īstenībā esot bijusi daļa no “guļošo” aģentu loka, kuru uzdevums veidot kontaktus un iefiltrēties augstākajās sabiedrības, uzņēmēju un inteliģences aprindās.

Čepmena tika cauri salīdzinoši viegli. Viņu un vēl deviņus “pasīvos” spiegus aizturēja 2010.gadā un deportēja atpakaļ uz Krieviju. Šobrīd Anna Čepmena vada TV raidījumu Krievijā un strādā par modeli.

Dubultais aģents – Sergejs Skripaļs
Iespējams, jaunākais skandāls spiegu pasaulē. Droši vien teju ikviens ir dzirdējis par bijušo GRU pulkvedi Sergeju Skripaļu un viņa meitu Jūliju, kurus marta sākumā bez samaņas ar noindēšanas pazīmēm uz soliņa parkā pilsētā Solsberi Anglijas dienvidrietumos. Lielbritānija paziņoja, ka Skripaļi tika noindēti ar neiroparalītisku vielu.

Skripaļs ir dienējis Krievijas militārajā pretizlūkošanā kopš 90.gadiem, tiek uzskatīts, ka Liebritānijas pretizlūkošanas dienests viņu savervējis 1995.gadā. Kopš tā laika pulkvedis esot bijis dubultaģents, kurš britiem nopludinājis informāciju par Krievijas spiegiem. Viņu pat pieķēra un Krievijā notiesāja kā dubultaģentu, taču spiegu programmas apmaiņas ietvaros Skripaļs nonāca Lielbritānijā.

Jāteic, ka šis “noindēšanas gadījums” radīja nokaitētu spriedzi Krievijas un Apvienotās karalistes attiecībās. 14.martā Anglijas premjerministre Terēza Meja izziņoja par Krievijas diplomātu izsūtīšanu, kā arī par atteikšanām piedalīties Pasaules futbola čempionātu, kas notika Krievijā. Krievija noliedz savu saistību Skripaļu noindēšanas lietā un apgalvo, ka Lielbritānijai nav nekādu faktisku pierādījumu. Uz savu diplomātu izsūtīšanu no valstīm Maskava atbildēja ar analoģisku rīcību.

Nepalaid garām! Astoņi emocijām pārbagāti vakari garantēti – seriāls „Slepenā vara” kanālā FOX skatāms no 9.aprīļa, pirmdienās. 9. un 16.aprīlī plkst. 23:00, no 23.aprīļa plkst. 22:00.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu