Reklāma

Šajā nedēļā Ventspilī jūras piekrastē vērojami neierasti daudz roņu mazuļi, kurus steidz iemūžināt vietējie iedzīvotāji, nereti apdraudot gan ronēnu, gan savu drošību. Dabas aizsardzības pārvalde aicina ikvienu sabiedrības pārstāvi sekot ieteikumiem, netuvoties šiem savvaļas dzīvniekiem un tos netraucēt.

“Atrodoties roņu tuvumā, cilvēkiem jābūt īpaši piesardzīgiem. Nevajadzētu tiem tuvoties un tos jebkādi traucēt, roņu mazuļus nedrīkst tramdīt, dzīt ūdenī, barot vai citādi ietekmēt. No ronēniem drošā attālumā jātur arī četrkājainie mīluļi. Šos nosacījumus neievērojot, sekas var būt bēdīgas kā ronēniem, tā arī to traucētājiem,” pauž Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektora vietniece Gunta Gabrāne.

Pārvaldes eksperts Valdis Pilāts pieļauj, ka ronēni līdz Kurzemes piekrastei nokļuvuši no Igaunijas. Martā un aprīlī pelēko roņu mazuļi dzimst uz Igaunijas piekrastes salām un tās ieskaujošajiem ledus laukiem. Ievērojamais aukstums, kas Baltijas valstis skāra šajā ziemā, vedina domāta, ka Latviju šie ronēni sasnieguši uz dreifējošiem ledus gabaliem.

Reklāma

Roņu mazuļiem, kas pāragri atdalījušies no mātes un kuriem pašiem, jāspēj sameklēt barību, iespējas izdzīvot ir nelielas. Viņi nav paspējuši ar mātes pienu uzņemt nepieciešamās uzturvielas pienācīga taukaudu slāņa uzaudzēšanai, kas palīdz aukstajā ūdenī izdzīvot. Tādēļ vēl jo būtiskāk, ieraugot pludmalē mazu ronēnu ar pūkas atliekām, to nedzīt atpakaļ ūdenī – visticamāk tas piekrastē sildās un uzkrāj spēkus.

Nekādā gadījumā nedrīkst roni aiztikt vai pārvietot – ronis var iekost. Roņu mazuļus nedrīkst arī barot – zivis šāds mazulis vēl neēd. Ja ronēns izskatās novārdzis vai pat ievainots, jāzvana Dabas aizsardzības pārvaldei pa tālruni 29198590. Speciālisti izvērtēs situāciju un nepieciešamības gadījumā sazināsies ar Rīgas Zooloģisko dārzu. Lai palīdzētu novērtēt roņu mazuļu stāvokli, visbiežāk apmeklētajās Latvijas piekrastes teritorijās tiek izvietoti arī informatīvi plakāti.

Šajā periodā, pastaigājoties pa pludmali, ļoti būtiski pieskatīt arī savus četrkājainos draugus. Tie nereti novārgušiem ronēniem rada vislielākos draudus, tos sakožot. Tādēļ pastaigu laikā savus mīluļus ieteicams vest pavadā. Turklāt jāatceras, ka ronēns var būt slims ar kādu infekcijas slimību, ar kuru var inficēties arī kodējs.

Atrastu mirušu roņu gadījumā jāinformē vietējā pašvaldība, jo beigto dzīvnieku savākšana ietilpst pašvaldību funkcijās.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu