Reklāma

Sajūta, kas mēs jau esam bijuši tādā pašā situācijā, redzējuši un darījuši to pašu, var nobiedēt vai pat burtiski paralizēt. It īpaši, ja mēs skaidri apzināmies, ka realitātē nekad nekas līdzīgs nav noticis.

Šādu dīvainu sajūtu, ka tas jau ir bijis, izjūt 60-70% pilnīgi veselu cilvēku. Visbiežāk tā ir saistīta ar “bildīti”, ko redz cilvēks, retāk – ar izteiktajiem vārdiem.

“Déjà vu” rodas galvenokārt 15-25 gadu vecumā. Jo vecāki mēs paliekam, jo mazāk šādu gadījumu. Visuzņēmīgākie pret šo sajūtu ir tie, kam ir augsts izglītības līmenis, cilvēkiem, kuri ceļo un ir atvērti visam jaunajam. Turklāt “Déjà vu” sajūtas parādīšanos veicina nogurums un stress.

Kā rodas “Déjà vu”
Pacientu ar deniņu daivas epilepsiju smadzeņu skenēšana palīdz sniegt zināmu priekšstatu par “Déjà vu” rašanās mehānismu. Daļa deniņu daivas smadzenēs atrodas nedaudz zemāk par hipokampu.

Reklāma

Procesi, kas notiek deniņu daivā, aktivizē divas kontūras hipokampā. Viena kontūra atbild par mūsu pašreizējo ārējās pasaules uztveri, bet otra – par pagātnes atmiņām. Vienlaicīga kontūru aktivizēšana “saspiež” laiku un liek mums “atcerēties šodienu”.

Šķir nākamo lapu un uzzini, kad ir pamats bažām!

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu