Reklāma

Daudzi Latvijas iedzīvotāji Līgo svētkus sagaida brīvā dabā vai lauku mājās – tā aptaujās atbildējuši vairāk nekā puse līgotāju. Tāpēc īpaši svarīgi, lai laikapstākļi neatbilstu senajam teicienam “Līst kā pa Jāņiem”, un šogad, kā liecina prognozes, Jāņos tiešām varētu būt skaidrs un pat karsts laiks – “Betsafe” bukmeikeri ar 25% iespējamību pat paredz karstuma rekorda krišanu.

Ņemot vērā jūnija vidus lielo karstumu un sinoptiķu novērojumus, “Betsafe” ar 50% varbūtību prognozē, ka 23. jūnijā maksimālā gaisa temperatūra varētu pārsniegt +30,5 grādus. Tāpat ir 40% iespējamība, ka 23. un 24. jūnijā tiks pārsniegts maksimālās gaisa temperatūras rekords.

Vēsturiski skatoties, Jāņu diena var būt kontrastiem bagāta – maksimālā gaisa temperatūra var pārsniegt +30°C, kā arī var nebūt augstāka par +11°C. Viskarstākā Jāņu diena pēdējos 50 gados Latvijā bija 1979. gadā, kad maksimālā gaisa temperatūra vidēji Latvijā bija +26.9°C, bet maksimālās temperatūras rekords Līgo svētkos un Jāņu dienā ir +31.8°C, kas sasniegts 1964. gada 23. jūnijā Daugavpilī.

Savukārt vēsākā Jāņu diena bija 1994. gadā, kad maksimālā gaisa temperatūra vidēji Latvijā bija +12.7°C, bet Saldū tikai +10.6°C, vēl netīkamākus šos svētkus padarīja lielais nokrišņu daudzums, kā arī vēja brāzmas 17-23 m/s.

ReklāmaVismaz kādā Latvijas reģionā Jāņu naktī lietus ir sagaidāms gandrīz katru gadu, bet nokrišņu varbūtība dažādos Latvijas reģionos ir no aptuveni 20% līdz 50%. Kopumā vidēji Latvijā iespējamība Jāņu naktī sagaidīt nokrišņus ir 32%.

Aplūkojot datus par nokrišņiem pēdējo 50 gadu laikā, var secināt, ka Jāņu dienā līst nedaudz biežāk nekā Jāņu naktī, jo nokrišņu iespējamība 24. jūnija dienā ir no 28% līdz 54%, bet valstī vidēji 41%.

Lietainākā Jāņu nakts bija 1997. gadā, kad vidēji nolija 12.3 mm nokrišņu, pēdējā desmitgadē lietainākos Jāņus aizvadījām pagājušajā gadā, kad vidēji visā Latvijā nolija 6.9 mm, bet Skrīveru novērojumu stacijā vien nolija 19.5 mm. Tai pat laikā pēdējo 50 gadu periodā 9 reizes Jāņu nakts Latvijā ir pavadīta bez nokrišņiem, pēdējā reize bija 2009. gadā.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu