Kadrs no video
Reklāma

Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, no 2018. gada 13.oktobra LTV1 ēterā būs skatāms jauns dokumentāls seriāls “Tas notika šeit”, kas atklās maz zināmās Latvijas vietās jaunas leģendas, maz zināmus valstiska mēroga vēsturiskus notikumus, pārbaudīs mītus.

Katrā sērijā varēs redzēt, kā trīs dienās trīs vēsturnieki kopā ar vietējiem dažādu Latvijas vietu iedzīvotājiem atklās trīs unikālus stāstus par kādu mazāk zināmu Latvijas vietu. Trešajā dienā vēsturnieki iedzīvotājus iepazīstinās katrs ar savu jaunatklāto stāstu un viņiem būs jābalso par viņuprāt spēcīgāko stāstu vai vislabāk pierādīto leģendu vai apšaubīto mītu. Labākā stāsta nosaukums tiks dots kādai īpašai vietai šajā pilsētā.

Dokumentāls seriāls "Tas notika šeit" from Mistrus Media on Vimeo.

Reklāma

Jaunais dokumentālais televīzijas seriāls tapis filmu studijā “Mistrus Media”, sadarbībā ar Latvijas Televīziju, Valsts Kultūrkapitāla fondu mērķprogrammā “Latvijai -100”, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un Takeda Latvia.

“Latvijā pēdējo gadu laikā ir bijušas diskusijas par apdzīvotām vietām, kuras tiek izslēgtas no apdzīvoto vietu reģistra. Latvijas 100.gade ļauj Latvijas iedzīvotājiem paraudzīties uz dažādu Latvijas vietu vēsturi citādāk, aizmirstot par oficiāliem reģistriem, no jauna atrodot vietas, ar kurām mums ir pamats lepoties, “ saka raidījuma vadītājs Dāvids Ernštreits.

Latvija vairāku gadsimtu garumā ir bijusi dažādu vēsturisku notikumu krustpunkts. Gadu gaitā dažādās politiskās iekārtas te atstājušas savu nospiedumu, un vietas – novadi, pagasti un nelieli ciemati – zaudējušas savus unikālos stāstus, iegūstot mūsdienām raksturīgo apslēpto aizmirstību. Daudzu Latvijā apdzīvotu un mazapdzīvotu vietu kultūrvēsturiskie slāņi, nostāsti, mīti un noslēpumi palikuši aizmirsti un neatklāti. Tomēr katrai vietai ir savs stāsts, kas ir pietiekami interesants, lai par to uzzinātu visa Latvija.

Raidījumu cikla “Tas notika šeit” piecās sērijās vēsturnieki Edgars Plētiens, Inna Gīle un Gatis Krūmiņš kopā ar Dāvidu Ernštreitu dodas uz piecām dažādām Latvijas vietām – Viļķeni, Vārkavu, Gramzdu, Birzgali un Stendi, – lai trīs dienu laikā meklētu un pētītu unikālus stāstus, cilvēkus, notikumus, kas apgāztu mītu, ka šajās vietās nekas ievērojams nav noticis.

Pirmais „Tas notika šeit“ komandas, un vēsturnieku Inna Gīle, Edgars Plētiens, Gatis Krūmiņš un žurnālista Dāvids Ernštreits galamērķis būs Viļķene, kas agrāk saukta par Katrīnas vai Katriņas miestiņu, veidojusies ceļu krustojumā ap 1867. gadā celto Svētās Katrīnas baznīcu. 1923. gadā tajā bija baznīca, aptieka un piecas mājas. Netālās Ārupītes krastā atradās Viļķenes muiža (Wilkenhof). Par lielāku apdzīvoto vietu Viļķene izauga pēckara gados, kad tur 1957. gadā izveidojās padomju saimniecības “Viļķene” centrs. Šobrīd Viļķenē dzīvo nedaudz vairāk kā 1000 iedzīvotāju. Vietējie stāsta, ka reiz Katrīna I braukusi cauri Viļķenei un nakšņojusi krogus ēkā, no kā mūsdienās vairs palikusi tikai viena siena. Tajā vietā vēlāk uzcelta Sv. Katrīnas baznīca viņai par godu. Citā versijā tiek baumots, ka tieši viņa devusi naudu baznīcas celtniecībai.

Tomēr vēstures grāmatās minēts, ka baznīca celta par Rīgas pilsētas līdzekļiem un to projektējis tā laika Rīgas pilsētas galvenais arhitekts Johans Daniels Felsko. Raidījumā tiks pētīta šī un arī citām šī Vidzemes reģiona leģendas.

Dokumentālā cikla režisore ir Linda Olte, producentes Elīna Gediņa- Ducena un Inese Boka-Grūbe, laukuma režisore Lote Gediņa, operatori Jānis Šēnbergs, Jānis Kešāns un Jānis Saļms, skaņas ieraksta operators Tālivaldis Tālis Āboliņš. Raidījumu vada Dāvids Ernštreits.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu