Foto - Pixabay
Reklāma

Mēs stāstām, kā pareizi iekurināt katlu ar malku un kas jādara, lai tās plītī degtu lēnāk.

Plīts un katlu kurināšanas ar malku likumsakarības vēsta, ka viens un tas pats materiāla daudzums var sadegt dažādi un izdalīt atšķirīgu siltuma daudzumu. Tomēr ikvienam, kurš izvēlas šo sildīšanas veidu, ir svarīgi saprast, kā ekonomiski iekurināt katlu ar malku vai plīti.

Kāpēc malka plītī ātri sadeg – galvenās kļūdas

Lai saprastu, kā pareizi un ekonomiski iekurināt krāsni ar malku, ir jānoskaidro, kāda ir jūsu kļūda, ja malkas pagales sadeg pārāk ātri. Parasti iemesli ir šādi:

– nepareiza malkas salikšana;

Reklāma

– laikus neaizvērts aizbīdnis;

– nepareizs malkas veids;

– neatbilstoša malkas temperatūra;

– neapkurināta kurtuve;

– liels kvēpu daudzums;

– nepietiekama malkas daudzuma regulēšana atkarībā no ārējās temperatūras.
Triks, kā panākt, lai malka plītī deg lēnāk un efektīvāk, paredz, ka jūs ņemsiet vērā visus iepriekš minētos punktus un ātri labosiet situāciju – tad mājās vienmēr būs komfortabla temperatūra un malka nebūs jāpērk atkal un atkal.

Kā pareizi sildīt plīti ar malku, lai būtu silti – instrukcija

Ko darīt, lai malka degtu ilgāk un dotu vairāk siltuma – izrādās, ir vairākas nianses un svarīgi punkti. Rūpīgi atcerieties un rīkojieties stingri saskaņā ar instrukcijām.

Sakraujiet malku noteiktā veidā

Ja darīsiet tā, kā daudzi dara – izkārtojat malkas piramīdu, centrā liekat papīru un aizdedzināt, visas pagales aizdegsies uzreiz, rezultātā siltums būs spēcīgs un nevienmērīgs.

Labāk ir rīkoties citādi – izklājiet malkas apakšējo rindu, tad augšējo, nedaudz nobīdot pagales par 5-10 cm pa kreisi vai pa labi, tādā pašā veidā izklājiet nākamos slāņus. Uz tām malām, kur izveidojušies izvirzījumi, uzberiet skaidas, uzlieciet papīru un aizdedziniet.

Svarīgi: atstājiet atstarpi starp malku, lai nodrošinātu gaisa cirkulāciju, un izmantojiet tikai sausas un blīvas pagales.
Ieraugiet brīdi, kad nepieciešams aizvērt aizbīdni

Pareizi ir iekurināt katlā malku, radot spēcīgu vilkmi (lai tās ātrāk aizdegtos), taču, ja nebūs pietiekami daudz gaisa, veidosies daudz kvēpu. Tāpēc pirms kurināšanas atveriet aizbīdni, lai radītu maksimālu vilkmi, un pēc tam, kad malka deg, maz pamazām to aizveriet. Ja redzat, ka malka nedeg, vēlreiz atveriet aizbīdni.

Izvēlieties pareizo malku

Atcerieties, ka blīva malka izdala vairāk siltuma un atstāj vairāk oglīšu – tās savukārt deg lēni, nodrošinot apkārtējo vidi ar papildu lielu siltuma devu. Cilvēki, kuri izmanto mazāk blīvu malku, norāda, ka mīkstā malka ātrāk sadrūp ogles, ātrāk sadeg un izplēn.

Piemēram, liela blīvuma koksne ir osis, plūme, buksis un akācija, ja izdodas sarūpēt malku no šiem kokiem, tā degs ilgāk nekā egle, vītols, apse, priede, liepa vai papele.

Sagatavojiet malku iepriekš

Svarīgs aspekts, kā kurināt ar malku, ir materiāla sagatavošana iepriekš. To vēlams ienest mājā 2-3 dienas pirms kurināšanas, lai paaugstinātu temperatūru. Šādā veidā tie mazāk siltuma patērēs savai apsildei un vairāk telpas apsildīšanai. Sausa un silta malka degs ekonomiskāk un praktiski bez dūmiem, atšķirībā no aukstas malkas.

Uzsildiet kurtuvi

Šeit darbojas tas pats princips kā iepriekšējā punktā – ja aukstā kurtuvē ieberat siltu malku, tad kādu laiku tā degs, lai apsildītu pašu ierīci, bet pēc tam – telpu. Taču arī tad tās sasildīt nebūs tik vienkārši – būs jācīnās ar auksto gaisu krāsnī. Lai ātri sasildītu kurtuvi, tajā var sadedzināt papīra gabaliņus.

Novērojiet degšanu

Ideālais temperatūras režīms ir līdz 320 grādiem, jo augstāka temperatūra izraisīs aktīvāku malkas degšanu. Rezultātā netiks iegūts nepieciešamais siltums – daļa “ielidos” skurstenī. Pastāvīgi kontrolēt optimālo temperatūru būs iespējams tikai ar režīma indikatoru, tāpēc vērts to iegādāties.

Ir svarīgi ņemt vērā temperatūru ne tikai krāsnī, bet arī ārpus tās – tas ir atkarīgs no tā, cik daudz malkas nepieciešams ievietot plītī. Jo siltāks ir ārā – jo mazāk malkas nepieciešams apkurei. Situācija, kad vienādu daudzumu ieliekat gan pie -5 grādiem, gan pie -18 grādiem, noved pie tā, ka pirmajā gadījumā to ietaupījums ir mazāks.

Iztīriet kvēpus

Sodrēji ir jāattīra nepārtraukti, jo, pirmkārt, tie aizsprosto skursteni, un, otrkārt, tie rada siltumizolāciju. Ar kvēpiem klātas sienas izdala mazāk siltuma, un ir jālieto vairāk malkas. Ja regulāri notīrīsiet sodrējus, varēsiet ietaupīt daudz naudas par malku.
LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

LifeHacks: kā aktivētā ogle palīdz virtuvē?

LifeHacks: Kāpēc kaklu skalot ar dzeramo sodu un sāli, biežums, proporcijas

LifeHacks: Sojas mērces plusi un mīnusi veselībai

LifeHacks: Kāpēc kartupeļus un sīpolus nedrīkst uzglabāt kopā?

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu