Iestājoties siltākam laikam, mēs ķeramies pie dārza darbiem, jo ir tik patīkami beidzot strādāt dārzā siltajos pavasara saules staros. Ikviens, kam ir siltumnīcas laistīšanas sistēma, zina, ka viens no sagatavošanās darbiem pavasarim ir laistīšanas sistēmas pārbaude un apkope, tāpēc šeit ir sniegti daži padomi, kam jāpievērš uzmanība.
- Iztīriet laistīšanas sistēmas pirms jaunās sezonas
Ja to nedarījāt rudenī, laistīšanas sistēmu vēlams iztīrīt jau tagad – pirms darbu uzsākšanas. Vispirms pārbaudiet kapilārus (tapas), lai redzētu, vai tie nav aizsērējuši. Visbiežāk kapilāru caurlaidība pasliktinās divu iemeslu dēļ: dūņu vai kaļķu un dzelzs dēļ. Pēdējā problēma ir īpaši izplatīta laistīšanas sistēmās, kas apūdeņo siltumnīcu no krāna, nevis no tvertnes. Šādā gadījumā, ja redzat, ka tapās ir uzkrājušies netīrumi vai nosēdumi, uzmanīgi izvelciet tās ar apļveida kustībām, ar otru roku turot dārza šļūteni, un nosēdumus notīriet manuāli. Ja sistēma siltumnīcā ir maza (līdz 50-100 tapām), to nav grūti izdarīt.
Ja jūsu laistīšanas sistēma nesastāv no pilienveidaveida laistīšanas, bet gan lineāra, tas ir, jūs izmantojat laistīšanas lenti, tad to nevarēsit izjaukt un jums tā būs jātīra citādi. Sākotnēji mēs iesakām atvērt lentes galus un izskalot visu sistēmu ar ūdeni. Ja redzat, ka sistēmai nepieciešama nopietnāka tīrīšana, piepildiet tukšo apūdeņošanas sistēmu ar augstākas koncentrācijas šķīdumu (līdz 5%), piemēram, slāpekļskābi. Varat būt drošs – laistīšanas sistēma netiks sabojāta, jo tā ir izturīga pret šāda veida risinājumiem. Pa to laiku nogulsnes izskalotas. Protams, neaizmirstiet, ka pēc šādas tīrīšanas procedūras ir nepieciešams labi izskalot sistēmu ar ūdeni.
- Pārliecinieties, vai nav bojājumu vai caurumu
Kad sistēma ir iztīrīta, otrs svarīgs solis pirms ūdens taupīšanas sezonas sākuma ir pārliecināties, ka apūdeņošanas sistēmā nav bojājumu vai citu defektu. Saplaisājusi vai bojāta sistēma patērē vairāk ūdens, laistot nepareizās vietās un, kas ir vissliktākais, iespējams, laistot nevienmērīgi.
Ja laistāt ar pilienveida apūdeņošanas sistēmu, pārbaudiet četrzaru, divzaru vai elkoņu savienojumus. Visbiežākais lūzumu cēlonis ir nejauša uzmīšana vai saspiešana ar lielu svaru. Šīs detaļas var viegli nomainīt pats: vienkārši noņemiet mikro šļūteni, nogrieziet uzlikto uzgalīti un iemērcot to karstā ūdenī, tad uzlieciet to uz jaunās daļas. Sasildīta mikrocaurule viegli apspiedīsies ap jauno detaļu. Svarīgi: nesildiet mikrocauruli ar žāvētāju, jo tas var to sabojāt, labāk izmantot karstu ūdeni.
Ja laistāt ar lineāro laistīšanas sistēmu, tad parasti pamanīsiet, ka lente ir vietām pārdurta vai nograuzta, ja sistēma ir gulējusi atklātā laukā. Vietas, kur parādījušās caurumi vai plaisas, izgrieziet un uzlieciet remonta uzmavu.
- Uzlabojiet savu esošo laistīšanas sistēmu
Varbūt esat nolēmis paplašināt laistīšanas sistēmu, automatizēt to vai pievienot mēslojuma tvertni? Plānojiet un projektējiet siltumnīcas laistīšanas sistēmas paši. Piemēram, ja dodaties atvaļinājumā vai jūsu sistēma atrodas lauku mājā, tālāk no mājām, tad jums var palīdzēt laistīšanas kontrolieris, kas automātiski ieslēgs un izslēgs laistīšanas sistēmu. Šīm vadības ierīcēm nav nepieciešama elektrība, un tās ir ļoti viegli iestatīt tikai dažu minūšu laikā.
Tie, kas mēslo augus ar organisko mēslojumu, tagad var atrast īpašu konteineru, ko var ievietot laistīšanas sistēmā. Šī mēslojuma tvertne ir jāuzstāda pirms filtra, un, ja laistāt no krāna un jums nav filtra, tad noteikti iegādājieties. Ja neizmantosiet filtru, jūsu sistēmas kapilāri ātri aizsērēs un vairs nebūs tīri.
Mēs ceram, ka šie padomi jums ir palīdzējuši un ka esat gatavs sākt darbus dārzā. Novēlam labu un bagātīgu ražu!