Mūsdienu dzīves ritmā nespējam iedomāties, ka agrāk (salīdzinoši nesenā 25 gadu pagātnē) veļas mazgāšana bija vesels notikums un ilga veselu dienu. Parasti sestdienas rituāls teju ikkatrā mājoklī ritēja pēc viena plāna – veļas mērcēšana vannā, beršana pret veļas dēli, skalošana un noslēgumā centrifūgas dancis pa gumijas riņķi, līdz “Rīga” parādīšanās atviegloja smago darbu uz pusi.
Bet kā ir tagad? Pateicoties nepārtrauktajiem dzīves un tehnoloģiju uzlabojumiem un attīstībai veļas mazgāšana ir ērta un neprasa nekādu fizisku piepūli. Veļas mašīnu evolūcija ir apbrīnojama; kas nav mazsvarīgi – tās mājsaimniecībām ir kļuvušas arī pieejamākas, pateicoties budžeta klases sadzīves tehnikas ražotājiem.
Viena no būtiskākajām veļas mazgājamās mašīnu priekšrocībām ir to efektivitāte un ekonomiskums. Lielākā daļa veļas mašīnu ir aprīkotas ar dažādām mazgāšanas funkcijām un programmu izvēlēm, kas ļauj veļu mazgāt ekonomiski, nezaudējot mazgāšanas efektivitāti.
Energoefektīvākas mazgāšanas programmas un ūdens taupīšans funkcijas palīdz samazināt ietekmi uz vidi un ietaupīt resursus. Sadzīves tehnika krietni atvieglo mūsu ikdienu, taču mums kā lietotājiem ir jābūt atbildīgiem un jāpievērš uzmanība globālam izaicinājumam – kā es ar saviem sadzīves rituāliem un paradumiem varētu samazināt negatīvo ietekmi uz vidi?
Veidi, kā ieviest ilgstpējīgu dzīvesveidu, vienlaikus samazinot izdevumus
1. Izvēlieties energoefektīvu veļas mašīnu
Pirms pirkuma pievērsiet uzmanību enerģijas efektivitātes marķējumam. Energoefektīvās veļas mašīnas patērē mazāk elektrību, samazinot Jūsu elektrības rēķinu. Piemēram populārākās Whirlpool veļas mašīnas ir ar A energoefektivitātes klasi, kas nozīmē – elektroenerģijas ietaupījums katrā mazgāšanas reizē, salīdzinot ar zemākas energoklases veļas mašīnām.
2. Pareizā mazgāšanas programmas izvēle
Veļas mašīnās integrētās mazgāšanas programmas ir piemērotas dažādiem auduma veidiem un veļas netīrības pakāpēm. Izmantojot pareizo programmu, var ne tikai ietaupīt uz elektrības rēķina, bet arī drēbēm saglabāt to sākotnējo izskatu. Daudzi veļas mašīnu ražotāji ir paredzējuši pat mazgāšanas programmas personalizēšanu.
3. Izvēlieties zemāku mazgāšanas temperatūru
Lielākai daļai ikdienas drēbju mazgāšanai pietiek ar 30-40 grādiem, taču gultasveļu, dvieļus higiēnisku apsvērumu dēļ ieteicams mazgāt 60 grādu temperatūrā, tādējādi likvidējot gan putekļu ērcītes, gan citus alergēnus.
4. Mazgājiet veļu, kad tvertne ir pilna
Ūdens un elektrības ekonomēšanas nolūkos veļas mašīnu izmantojiet tad, kad tvertne ir piepildīta. Pirms veļas mašīnas iegādes apdomājiet, kādas ietilpības veļas mašīna Jūsu mājsaimniecībai ir visoptimālākā. Tas ir tieši atkarīgs no mājsaimniecībā mītošo cilvēku skaita. Whirlpool veļas mašīnas ir gan ar 9 kg veļas ietilpību (ģimenēm ar bērniem jo īpaši piemērots tilpums), gan mazākas – veļas mašīnas ar augšējo ielādi no Whirlpool ar 6 kg lielu ietilpību.
Lai nodrošinātu veļas mašīnas efektivitāti un samazinātu vajadzību pēc remontiem, regulāri tīriet filtrus. Nereti ir situācijas, kad tiek izsaukts meistars, jo veļas mašīna nespēj pabeigt centrifūgas režīmu, taču problēma ir vienkārša – filtrs ir aizsists ar auduma pūkām, putekļiem u.tml. netīrumiem, kas samazina mazgāšanas cikla efektivitāti un nereti pat rada iemeslus lielākam veļas mašīnas remontam.
Ievērojot šos padomus, Jūs gan spēsiet ieekonomēt, gan pievienosieties ilgstpējīga dzīvesveida īstenotāju lokam.
Interneta katalogos un e-veikalu vietnēs, piemēram, 220.lv, var atlasīt veļas mašīnas pēc to parametriem. Piemēram – pēc montējuma veida (brīvi stāvošās vai iebūvējamās), pēc elektroenerģijas klases, pat pēc enerģijas patēriņa vienā ciklā un gada laikā. Plašā piedāvājumā viena no vadošā sadzīves tehnikas ražotāja Whirlpool inovatīvās veļas mašīnas. Neatkarīgi no izvēlētās programmas – Whirlpool veļas mašīnas nodrošinās ideālu veļas tīrību, svaigumu, turklāt ar minimāliem resursu tēriņiem.
Veļas mašīnas ir ne tikai praktiskas, bet tām ir neliels ikdienas brīnuma efekts – kamēr mazgājas veļa, tikmēr varam lietderīgi izmantot laiku, darot citus dzīves pienākumus.