Reklāma

vaping
Ja Saeimas Sociālo lietu komisija rīt, 13. februārī, akceptēs tai iesniegtos grozījumus “Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā” un Saeima tos apstiprinās 2. lasījumā esošajā redakcijā, jau tuvākajā laikā 90% legālo e-cigarešu tirdzniecības vietu tiks slēgtas. Rezultātā pieprasījums pēc šiem bezdūmu produktiem pilnībā tiks apmierināts nelegāli, pakļaujot e-cigarešu lietotājus bīstamiem veselības riskiem.

Jau tagad vismaz 60% Latvijā lietošanā esošo e-cigarešu un to šķidrumu Latvijā nonāk ar Interneta sūtījumu starpniecību, un tālākam patēriņam tiek izplatītas nelegāli. Par šiem sūtījumiem ne tikai netiek veikti nodokļu maksājumi, bet arī netiek veikta to atbilstības kontrole Latvijā spēkā esošajām veselības un nekaitīguma prasībām. Tikai 40% e-cigarešu un to piederumu tiek iegādāti legāli – nelielos veikalos un atvērtos stendos tirdzniecības centros, kas veic akcīzes nodokļa maksājumus un nodrošina preču kvalitātes kontroli.

Grozījumi likumā, kurus vēl iepriekšējā Saeimas sasaukumā iesniedza partijas “Saskaņa” deputāts Vitālijs Orlovs, paredz ar brīdi, kad grozījumi stājas spēkā, aizliegt izvietot gan parastās cigaretes, gan elektroniskās cigaretes, to uzpildes tvertnes un to preču zīmes pircējiem redzamā veidā. Citiem vārdiem – e-cigarešu stendi būs konstruktīvi jānodala no pārējām tirdzniecības centra telpām, pārbūvējot tās par veikaliem ar atsevišķu ieeju un no ārpuses necaurskatāmu skatlogu. Šādas darbības prasa saskaņojumu Būvvaldē un tajā nav ieinteresēti tirdzniecības centru īpašnieki. Tāpēc tirdzniecības vietu nomas līgumi konstrukciju pārbūvi nepieļauj.

Starptautiskajā praksē, balstoties uz pētījumu rezultātiem, cigaretes un e-cigaretes tiek nodalītas. Pētījumos ir pierādīts, ka e-cigaretes ir par 95% mazāk kaitīgas veselībai nekā cigaretes, t.sk. nerada pasīvās smēķēšanas risku. Jaunākie pētījumi apliecina arī, ka e-cigaretes ir divas reizes efektīvāks līdzeklis smēķēšanas pārtraukšanai, nekā citi nikotīnu saturoši produkti, piemēram, plāksteri un košļājamās gumijas . Tāpēc tagad, piemēram, Apvienotajā Karalistē, nolūkā mazināt cigarešu nodarīto kaitējumu smēķētāju veselībai, tiek rosināta e-cigarešu pieejamība centros, kas sniedz atbalstu smēķēšanas atmešanā.

Reklāma

“Briti ir tikai viens piemērs, kas demonstrē kvalitatīvu ekspertu un politiķu darbu sabiedrības interesēs. Uz to fona spilgti izceļas populisms, neiedziļināšanās un paviršība Latvijā, kas ne vien nesasniedz mērķi – mazināt cigarešu nodarīto kaitējumu iedzīvotāju veselībai, bet diemžēl rada papildu risku cilvēkiem, kas smēķēšanu cenšas pārtraukt,” saka Jānis Druva, Bezdūmu nozares asociācija valdes loceklis. “ Bezdūmu nozares asociācija ir vērsusi Saeimas Sociālo lietu komisijas uzmanību uz šiem riskiem, un cer, ka, turpinot darbu pie likuma grozījumiem, cigaretes un e-cigaretes tiks nodalītas, un izvērtētas pēc būtības.”

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka joprojām aptuveni ceturtā daļa Latvijas pieaugušo iedzīvotāju smēķē, ierindojot Latviju starp Eiropā vissmēķējošākajām valstīm. 88% no tiem, kas regulāri lieto nikotīnu saturošus produktus, smēķē cigaretes. Otra populārākā ir tinamā tabaka. Tikmēr inovatīvos risinājumus, kuru kaitējums veselībai ir ievērojami mazāks, lieto vien neliela daļa – elektroniskās cigaretes 6% un karsējamo tabaku – 3%.

Bezdūmu nozares asociācija izveidota ar mērķi pārstāvēt nozares uzņēmumu kopīgās intereses, kā arī, lai izstrādātu bezdūmu nozares kvalitātes standartus un nodrošinātu atbilstošu nozares uzņēmumu sertifikāciju un kvalitāti. Tāpat BNA vēršas pret kontrabandu, viltojumiem, izvairīšanos no nodokļu nomaksas un aktīvi sadarbojas ar patērētāju tiesību uzraudzības organizācijām. BNA veic pētījumus par nozares produktu kvalitāti un to ietekmi uz veselību, kas ļautu risināt konstruktīvu diskusiju valsts institūcijām, vienlaikus pārstāvot nozares uzņēmumu un nodokļu maksātāju intereses.

Reklāma
loading...

Atstāt atbildi

Lūdzu atstāj komentāru
Lūdzu ievadi savu Vārdu